• Buddaboll

    renovera trappa!

    HAr två trappor inne i vårat hus och skulle vilja renovera dem, dels måla vitt där det är furu, och sedan antingen lägga in nya trappsteg i ek eller att betsa dem som redan finns i någon mörk nyans.

    Någon som har någon pris idé vad det kostar att lägga in nya trappsteg? De jag har sett kostar ju massor.

  • Svar på tråden renovera trappa!
  • Keats

    Jag penslade på flödigt med Bums och väntade ett par timmar och tog därefter bort lacken med en vanlig skrapa.

    På vissa steg fick jag köra två omgångar med Bums.

    Därefter slipning, sedan på med bets och sedan ett antal lager med lack (och slipning mellan lackningarna om man så vill).

    För min del tog det ungefär två dagar effektiv tid, tänk på att man inte skall lacka förrän efter en vecka man betsat. (minst en vecka egentligen)

  • Zacko

    Vi köpte vanlig ekparkett och limmade på trappstegen, det blev jättebra.På framsidan satte vi eklist, och målade resten(sidor och Spjälor) vitt. Tolv trappsteg och en avsats i mitten gick på ca 4000 totalt med färg och allt.

Svar på tråden renovera trappa!