Repat inför "Så ska det låta"?!
Någon sa att gästerna i "Så ska det låta" fått repetera de låtar som sen "spontant" ska sjungas i sändning. Är det sant? Varför då i så fall, då faller väl grejen med tävlingen om de redan hört låtarna?
Någon sa att gästerna i "Så ska det låta" fått repetera de låtar som sen "spontant" ska sjungas i sändning. Är det sant? Varför då i så fall, då faller väl grejen med tävlingen om de redan hört låtarna?
Om de INTE skulle hört låtarna skulle programmet bli värdelöst, ingen skulle kunna nånting.
Jamen det är väl vitsen att de ska gissa på låtarna? De är ju inga omusikaliska typer som får vara med, bara proffsen som sjungit i typ hundra år. Och verkligen kan maaaassor!
En del låtar repterar dom innan, eller under programmets gång. Det är ju inte direkt så att dom filmar 50 minuter på raken. Det leks ganska mycket med olika låtar, satt med som publik i ett studiebesök när jag gick i gymnasiet.
Det är väl som med alla andra program. Mycket fejk, lite improviserat.
Riot, Aha, de svarar på frågan, börjar sjunga svajjigt och får öva i 7 minuter för att sen filma när de fått till låten... Tja, det är väl ganska OK, eller? Allt de "inte" kan kanske är ganska trist i längden att se, som Eisa säger.
Gonatt i lådan!
Sjung sött, eller hur det var...
Sov sött, kanske!?
Känner Tina Ahlin som förut var en av pianisterna... Hon säger att det INTE är fejk - många artister är så otroligt duktiga!
Det är ju så välrepeterat som det bara kan bli.
Jag har hört att artisterna som är med får lämna in varsin låtlista på låtar de vill ska komma. Sen väljs några av dessa ut. Så helt oförberedda är de ju inte. Men som sagts, det hade nog blivit ett tråkigt program annars.
Kan ju för övrigt meddela att även i t.ex. Jeopardy anpassas frågekategorierna efter deltagarna. Helt enkelt eftersom det skulle bli AStråkigt att se ett gäng tävlande som satt och sa "vet inte" hela tiden :P
de får en lista på låtar som kan komma under programmet, så de hinner förbereda sig innan.
carrobarro84 skrev 2008-05-11 10:33:04 följande:
dom har dessutom små monetorar med texten
Men var det så från början i "Så ska det låta"?!
Minns inte att de sjöng hela låtar ens, bara snuttar.