Min läkare föreslog permanent sjukersättning på 100%
hur svårt är det att få igenom det av fk??
Lider av ångest, panikångest och tvångssyndrom som är väldigt handikappande samt att jag har fysiska handikapp som gör mig väldigt funktionshindrad.
Läkaren pratade senast jag var där om att vi skulle söka permanent sjukersättning på heltid när min nuvarande tidsbegr sjukersättning går ut.
Håller på att gå i terapi samt sjukgymnasik men det är mer för att klara av vardagen o det ger tyvärr inte så mkt restultat, utan jag får nog räkna med att leva med mina krämpor.
som jag sa till läkaren är det ju inte ngn drömsituation att sitta som förtidspensionär, men det bästa för mig i den situation jag är i samt att det vore skönt att slippa ha FK i hasorna hela tiden, blir jag frisk så jag kan jobba är det ju bara ett plus o jag tror att jag kan kämpa mig ut i arbetslivet om bara krafterna psykiskt o fysisk sätt finns.
men hur hårda är fk, är det ngn som har erfarenheter, kunskap om detta?
tack på förhand