Tror nog lite på din visa att "mår jag bra mår bebisen bra". Men i v.18 var jag knappt märkbart tjock medans jag i v.23 var jätte tjock *hehe*.. Jag skulle också gärna åka nåt som snurrar och suger i magen men skulle aldrig gå, jag är för tjock och jag vågar inte heller att riskera barnets hälsa nu när det börjar bli sent i graviditeten. Men v. 18 hade jag också kunnat tänka mig att åka karusell om jag pratat med BM först som du gjorde.
Jag funderar i sommar på att åka till skara men då är man istället höggravid och då är det ännu mer riskabelt :S, så jag och sambon får väl ta några dagar på öland och snurra förbi ullared på samma gång :D.
Hade gott // Lisa!!
LitenIsa skrev 2008-05-15 17:52:01 följande:
Med risk för att bli halshuggen och dränkt i moralpredikningar. Men jag var på disneyworld i vecka 18 och åkte allt. Min dotter är idag 9 månader och mår kalasbra. De ligger ju väl skyddade där inne. Vecka 23 är ju dock 5 veckor längre fram så du får nog känna efter själv vad som känns rätt för dig. Min BM sa att så länge jag mår bra mår barnet inne i magen bra med vissa undantag så klart (bla tobak och alkohol).