Vad kan det kosta o byta lampa på bilen på verkstad??(v50)
idag slocknade ena halvljuset på bilen. så det e bar o åka till verkstaden o byta den på måndag.
Men vad kan det kosta??
På ett ungefär??
idag slocknade ena halvljuset på bilen. så det e bar o åka till verkstaden o byta den på måndag.
Men vad kan det kosta??
På ett ungefär??
men du kan åka till en bensinstaion å byta den själv... då kostar det ca en 50 lapp.. alltså det lampan kostar..
om jag byter själv. kan datorn i bilen läsa av då automatiskt att lampan e hel igen??
ja haha.. jag hade tyckt att det sore lite pinsamt att åka till verkasad för att byta lampa nibland kan det va lite trångt att komma åt, men det går.
I instruktionsboken står vad lampan heter som du ska köpa
men då känner datorn av att den e hel då??
ja lampan brukar automatiskt slockna när den är bytt.
är bara til att prova juh.. funkar det inte är det bara att åka till en verkstad.. men pilla inte på själva lampan när du bytar så den blir *fettig* för då smäller den nästan direkt igen.
då kan det ju vara värt o prova.. vore skönt o spara några hundralappar
på min andra bil har jag bytt själv. men just detta att v50 har en dator som säger till hela tiden, därför visste jag inte om jag kunde byta själv
jo såna saker kan man byta själv
Lycka till
jo.. min sambo är bilmekaniker.. jag ahr med bytat en lampa.. fast jag ine har körkort.. men sambon blev lite galen då ag fingrade på lampan typ..=)
Världens lättaste bil att byta lampa på. Du lossar hela strålkastaren med två metallpinnar som är istuckna uppifrån som liknar tältpinnar. Du ser dem om du öppnar motorhuven. Sedan är det bara att byta lampan och montera tillbaka allt igen. Varningen inne i bilen slocknar när du bytat lampan
Annars be dom på macken gör det till dig när du köper lampan, gör jag
Föresten så ska dom inte ta betalt gör dom inte av mig iaf...
Vi har en Mazda och där ingår själva bytet när man köper lampan. Kostar alltså inget extra.
Raggarn: tackar för instruktionen!!
Ni andra: tackar så mkt!!
I morgon blir det o byta lampa, om det nu kan sluta regna...
Annars kan du koppla loss kabeln till strålkastaren, ta med den in och byta lampan inomhus.
raggarn: nu behöver vi inte överdriva.. haha vill juinte behöva åka till verkstaden med bilen i delar..
Igår skulle jag byta lampan. Köpte en ny, 49kr. Gav mig på den där metalpinnen som jag skulle dra upp. Kan säga att det inte blev något lampbyte igår för jag var vansinnig för den satt fast. Pinnjä-el.
Så nu måste jag vänta på att sambon kommer i hem i alla fall.