Använder du nånsin margarin?
Jag använder alltid smör istället. Är lite rädd för margarin sen jag hörde att det sätter sig i blodkärlen eftersom det är så industriellt.
Jag använder alltid smör istället. Är lite rädd för margarin sen jag hörde att det sätter sig i blodkärlen eftersom det är så industriellt.
jag har inte använt margarin på jättemånga år. till all matlagning har jag rapsolja och om jag bakar har jag smör. Margarin ush vad äckligt... och onyttigt.
Nix - de fetter som används i detta hemmet är:
Smör
Kallpressad rapsolja
Olivolja
Bregott (dvs smörOCHrapsolja )
Maken envisas med Lätt&Lagom, men det får han sitta och äta själv, trots att jag har varnat honom
Nej, har slutat med det sen jag hörde att Anna Skipper sa att smör var nyttigare.
Jag tycker att margarin smakar hemskt!! Vill mycket hellre ha den riktiga smorsmaken!
Har ar det olivolja i det mesta, vid bak kan det bli smor med solrosolja.
Flytande margarin är guld
Ja, det är billigare och därför köper jag det. Använder det när jag bakar. Flytande margarin om jag steker (olja skvätter så förbannat så jag blir ju brännskadad!).
Är fullt frisk till och med. Skulle jag sluta äta allt som folk "varnar" en för skulle jag svälta ihjäl - och det är ju inte särskilt nyttigt det heller
Smör använder jag bara om det står specifikt att det ska vara äkta smör. Samt när jag gör lussebullar, då kostar jag på mig de extra kronorna
Till er som hejjar på margarin vill jag tipsa om Annika Dahqvists blogg på Passagen. Sen vill ni ALDRIG mer äta margarin.
smör är mer än dubbelt så dyrt som mildamargarin. Men smaken och hälsan är viktigare än priset