Har barnet intresse för bokstäver/läsning så tycker jag absolut inte att man ska hålla tillbaka dem. Är de totalt ointresserade kommer de inte tycka sådana dataspel/program är roliga förmodligen, då behöver man ju inte envisas. Utgå från barnet. Spelen kan säkert skapa ett intresse också, kan ju vara bra för de som fortfarande är ointresserade av bokstäver etc när de är 6 - 7 år.
Det är relativt vanligt att barnen i 6-årsåldern "knäcker koden" för läsning utan att man arbetar med det aktivt som i skolan, de barnen har ju ett försprång. Visst kan det hända att de får tråkigt i skolan när de redan kan, om de har en oklok lärare, men det får man ju hoppas att de slipper.
Sen är det ju inte så att barnen plötsligt när de börja skolan konfronteras med det här med läsning och skrift, det är ju en process som börjar när de är ganska små, de låtsasskriver, de "läser" böcker (upp och ned och bak o fram), de ser vuxna som skriver/läser lappar etc, de rimmar, de börjar fundera på stavelser, de hör ljud som låter lika, de känner igen vissa bokstäver mm. De barn som inte alls börjat med något av det här när de går i förskoleklass har mycket att ta igen.
Men nej, som svar på din fråga,jag tycker inte det är viktigt att de lär sig läsa så tidigt som möjligt. Men uppmuntra intresset och framför allt - LÄS BÖCKER FÖR BARNEN!!!