• kiiza

    Missfall efter missfall...

    Hej!
    Undrar hur ni gjort efter fått missfall efter missfall?
    Hur har ni gått vidare?
    Vet ni kanske varför ni fått missfall. Skulle vara kul att få höra hur andra har hantera denna sitts.

  • Svar på tråden Missfall efter missfall...
  • Eva Lotta

    hej..
    jag får missfall efter missfall...nio stycken närmare bestämt sedan 3 år! Jag kan nästan inte förklara hur jä*la hopplöst det känns!! Jag försöker skydda mig själv genom att tänka att det inte var meningen eller nåt sånt där!Idag har varit en riktig deppardag faktiskt där jag tillåtit mig själv att sörja. såna dagar är dock inte ofta!
    Det har blivit så dubbelt också..varenda BIM dag både hoppas jag på att vara gravid men ändå inte för jag vill inte ha ett missfall till!Detta är så himla jobbigt och jag vet inte vad jag skall pröva som jag inte har prövat! Ringde i morse till sahlgrenska och bönade och bad om att få göra en ny utredning trots att jag är 42! Det MÅSTE MÅSTE finnas nåt man kan ta...
    Jag är reumatiker och får infammatoriska skov så jag kan tänka ibland att det beror på det...så nu vill jag prata med läkaren om prednisolon! Har hjälpt en del har jag läst!
    Skall man ge upp eller? usch..svår fråga!
    Vi har gjort utredning men inget fel på nån av oss!
    Lycka till
    Lotta

  • kiiza

    Har inte haft en deppardag sen det hände,men jag känner att jag vill inget göra längre. Äter Prednisolon och flera mediciner pga min njursjukdom. Men enligt läkarna ska det inte vara något problem!
    5 Missfall på 1 år är inget att leka med heller,men inte nio st heller!
    Jag är bara 24 och det är inget annat fel på oss än att ja är njursjuk.

  • Eva Lotta

    Mina 5 första var under det första året...sen har jag haft lite svårare att bli gravid.
    jag är ju 42 så det spelar nog in! Jag har 3 barn sen tidigar så jag borde egentligen glädja mig åt dem..(vilket jag gör så klart)
    Jag hoppas verkligen att det går bra för dig!Se om du kan kolla runt här inne och insup alla råd som folk säger! Själv äter jag massor av vitaminer som en liten hjälp!
    Lycka till
    L.

  • kiiza

    Ja jag hoppas jag en dag kommer få glädjen att få en liten också!
    Men jag får inte äta vilka vitaminer som helst...äter rätt många redan som är receptbelagda

    Lycka till du med

  • Lilleskuttan

    Hej! Beklagar era mf. Jag har "bara" fått 4 st. Får svårare att bli gravid efter varje mfHar gjort utredning via KK och den var inte till stor hjälp då de bara tog ett fåtal prover. Sökte mig sen privat(hitttade den läkaren här på fl) Han tog 32 prover på mig och då hittades 2 fel. Högt TNF-alfa värde + att jag var positiv på S-ANA(IgG).
    Vilket betyder att jag har högt immunförsvar så kroppen "stöter" bort fostret. Jag äter blodförtunnande och kortison, och tar progesteronvagitorier från äl tills jag förhoppningsvis blir gravid igen..

    Vad har ni tagit för prover?

  • kiiza
    kiiza skrev 2008-06-05 18:21:26 följande:
    Ja jag hoppas jag en dag kommer få glädjen att få en liten också!Men jag får inte äta vilka vitaminer som helst...äter rätt många redan som är receptbelagdaLycka till du med
    Inga...ingen av läkarna vill att jag skaffar barn
  • Kicka

    Tänkte just säga detsamma som isisis. En del reumatiekr får ju TNF-alfa hämmare i samband med graviditet och ibland också predninsolon. Kolla med din reumatiker eller en fertilitetsklinik!
    Lycka till

  • kiiza

    predninsolon,huvva om man fick slippa den!

  • Eva Lotta

    Tack för tipset...det är just detta som jag är på G. för nu!! Skall bara hitta rätt läkare...Har ringt runt här i göteborg o får bara samma svar hela tiden:För gammal!!!Jag blir banne mig tokig!!
    Lotta

  • isisisis

    Sahlgrenska gör testet vet jag iaf.
    Om man betalar.
    Men det kan nog vara knepigt iaf.
    Försökte själv där,men jag var tvungen att ha en remitterande läkare,och det hade jag inte.

  • Cico

    Hej alla kämpartjejer!
    Såg att ni nämnde Prednisolon i denna tråd. Vill bara tillägga att efter 7 missfall så var det just Prednisolon som gjorde att min 8:e graviditet lyckades! Fick dock ta omvägen via en läkare i Danmark (Dr Ole B. Christiansen missfallspecialist på Rigshospitalet i Köpenhamn för att få det utskrivet).

    Önskar er alla lycka till! / Cico

  • Mamsingen
    EMND skrev 2008-06-22 15:35:32 följande:
    Cico, hur når man Dr Ole B. Christiansen?
    Denna tråden kanske kan hjälpa dig?
  • Carol

    Jag har en kromosomavvikelse som identifierades via ett vanligt blodprov. Min kromosomavvikelse kallas balanserad translokation och det varken syns eller märks utåt på mig att jag har den. Den kan yttra sig på så sätt att man inte blir gravid alls eller får upprepade tidiga missfall.

Svar på tråden Missfall efter missfall...