• anna mamsing

    sänghimmel

    hej alla mammor!
    jag har tänkt att sy en sänghimmel till min barnsäng. jag vill gärna ha ett lite "flygigt" tyg i nån aprikosfärg eftersom sängen är gul. nån som vet var man kan köpa liknande tyg, till billigt pris. finns det tex nån sida på nätet man kan få ideer ifrån?

  • Svar på tråden sänghimmel
  • Jossan

    menar du sånt tunt gardintyg? såm är halvgenomskinligt?
    isåfall hittar du sånt överallt testa på www.jotex.se
    tex..
    annars vet jag inte..däremot vet jag inte om det finns just aprikost
    kram J

  • Majsan70

    Som en liten glädjedödare vill jag då påminna om allt damm som fastnar på en sänghimmel. En perfekt källa för att framkalla allergier. Tänk på att rengöra ofta ofta!!!!!!

  • Katja77

    Titta på ikea, de brukar ha allt möjligt...Har bl a sett ett snyggt kopparfärgat genomskinligt tyg, kanske det kan vara något?

  • Siaa

    voilé tyg är perfekta för sänghimmlar.... tunt och faller bra...

  • Doncella

    sunsandra: tack för tipset!

  • sunsandra

    Ingen fara hoppas du hittar nå fina tyger (själv har jag hittat en hel massa) ska beställa och sy innan bebben kommer..hihi..alltid kul och pyssla med nånting.=)
    Lycka till kramar /Sandra

  • anna mamsing

    tack för alla goa tips! då vet jag var jag kan kolla. jo jag vet att det kan damma men det gör för övrigt allt i vår lägenhet

Svar på tråden sänghimmel