Får vi sätta upp insynsskydd/plank?
Vi har nyligen flyttat in i ett parhus där vi har grannar på båda sidor om vår tomt.
Mot den granne vars hus sitter ihop med vårt hus finns en häck som är illa skött och inte särkilt tät. För att få lite insynsskydd och avskärmning skulle vi nu vilja sätta upp ett högt plank/insynsskydd i den här stilen:
www.beijerbygg.se/templates/BB_Produkt.aspx
Både grannen och vi har inglasad altan som sitter ihop och det är mellan dem som vi vill sätta upp insynsskyddet.
Kan vi göra det? Eller kan grannen ha något att säga till om det?
Jag vill ha så mycket insynsskydd som möjligt och som det är nu så blir det nästan som om grannen står utanför fönstret om de står i den delen av trädgården.
Sen undrar jag lite om häcken som är mot den andra grannen. Den är bättre skött och mer tät, men inte så hög, så den vill vi ha mycket högre. Om grannen vill ha den som den är nu hur gör man då?
Självklart ska vi ju prata med grannarna, men jag undrar mer vad som händer om de motsätter sig våra önskemål.