Är MS ärftligt?
Jag är ny på området och okunnig, men är det någon som vet om MS är ärftligt? Jag tänker på döttrarna och på den ofödda sonen... Vi har precis fått diagnosen, hur länge lever man......?
Jag är ny på området och okunnig, men är det någon som vet om MS är ärftligt? Jag tänker på döttrarna och på den ofödda sonen... Vi har precis fått diagnosen, hur länge lever man......?
Ingen vet exakt varför man får MS. I stora studier har man kunnat finna att både arv och miljö spelar in. Dels är MS vanligare i vissa släkter och dels är det vanligare i vissa länder. Trots att man sett sådana tendenser är det framför allt slumpen som avgör vem som drabbas.
I vetenskapliga studier har man undersökt om MS kan ha något samband med virus- eller bakterieinfektioner, föda, intag av brunnsvatten, djurexponering, mineraler, trauma, temperatur, regn, fukt eller kemiska substanser. Hittills har inga av dessa studier visat något övertygande samband med utvecklingen av MS.
från www.ms-guiden.se
Olika personer har olika typer av MS.
En del märker nästan inte av de å en del har de värre.
Min storasyster hade MS, hon fick komma till himmelen förra våren. Hon hade tyvärr den värsta formen av MS, som var väldigt agressiv.
Min kompis mamma har haft MS sen vi var 10 år(nu 25) å hon e pigg å glad. Även fast hon känner av de emellanåt. Så hennes MS är "Snällare".
Hoppas ja inte skrämde dej nu.
Jag själv är rädd att ja ska ha eller få MS.
Min kompisa mamma säger: "Man blir va man gör de till"
Hon låter de alltså inte ta över hennes liv.
Nån slags ärftlighet finns det ju uppenbarligen eftersom det är vanligare i visssa släkten, tror jag har läst någonstans att döttrar till mammor har lite större risk att få MS än vad pojkar har, men den är liten typ 3-4%.
I våran släkt är det tre hitills som har fått MS, är själv livrädd att jag ska få skiten, min mamma är svår sjuk i MS. Så MS finns alltid i mina tankar vid minsta symptom jag får tyvärr.
Min mormor hade MS. Min mamma fick det också. Det kan inte vara en slump.
JA MS är ärftligt!!
Som andra skriver finns det olika former av MS.
Hur mår du nu?
Hur startade den MS? (dvs hur märäkte du att ngt var fel)
Har du det i släkten?
Jag kan säga (för att lugna dig) att bromsmedicinerna har blivit otroligt mycket bättre de senaste åren & börjar du med de i tid kan du hålla din MS under kontroll. Har du en lättare form kan du antagligen fortsätta arbeta som vanligt.
Man har en bild av MS som människor i rullstol eller sängbundna, men det är ändå ganska stor del som vi inte märker av ute. Tyvärr har man alltid den värsta bilden av sjukdomar på näthinnan.
Man kan leva hela livet med MS. Beoror på vilken form du har.
Progressiv MS är ovanlig.
Av vad jag har läst, så kan det vara ärftligt, ja ... men det är bra många fler fall, där det inte är ärftligt. Jag fick min MS-diagnos i mars och vi har ingen i släkten med MS och efter vad jag läst, så tycker jag inte det är särskilt konstigt, eftersom det är just så att de flesta inte har det i släkten.
Det är ingen i min släkt som har MS och jag fick det ändå.
Jag tycker inte det är något som är värt att bekymra sig över. Man lever tills man dör. MS är inte någon livsförkortande sjukdom.
Förresten, du kan väl inte vara helt okunnig om du redan fått diagnos? Då berättar ju läkare och syrror jättemycket...
ring och fråga på neurologiska tycker jag.