Nån som gjort ett felaktigt allergitest?
Vi har testat vår tvååring fall hon skulle vara allergisk mot våran hund!
Hon hade utslag på kinderna och var snorig och hostade nätterna igenom!
Vi lämnade bort hunden på prov å hon blev genast bättre! Hostan försvann å även utslagen på kinderna!
Allergi proverna säger att hon absolut inte har någon pälsdjursallergi! Hon reagerar dock på pollen å eventuellt gräs men det går inte å testa fören i September!
I lördags tog vi hem vår hundigen då vi pratat med en barnläkare som ansåg att om proverna säger att hon har allergi så kan man lita på dom till 100%! Jättebra........MEN.........alla symtom är redan tillbaka! Näsan rinner och utslagen på kinderna är tillbaka! Läkaren säger att dte kan bero på att hunden drar med sig gräs å pollen in men hallå......hon har ju varit ute å slängt sig i gräset nu när dtte varit varmt å det om nåt borde väl ge reaktioner!
Finns det någon med erfarenheten att allergiproverna visat fel? Kan jag verkligen lita på dom?
Vet varken ut eller in får nu står vi ju här igen å måste bestämma om vi skalämna bort vår kära hund....igen......å då blir det väl antagligen för alltid!
Hjälp mig!