Varför har folk med downs en tunga som hänger ut?
Ofta ser jag folk med downs syndrom som går med halvöppen mun och tungan hängandes mer eller mindre utanför munnen. Vad beror det på?
Ofta ser jag folk med downs syndrom som går med halvöppen mun och tungan hängandes mer eller mindre utanför munnen. Vad beror det på?
De är nog inte medveten om det.
Det har antagligen med ansiktsmuskulaturen att göra, men jag har ingen aning om vad exakt det är. Sedan är det ju långt ifrån alla med downs som har detta handikapp.
För att du ska ha något att fråga om?
Skulle tro att det har med muskulaturen att göra,dock är det inte alla med downs som gör så.
Min syster har downs och hade tungan ute när hon var liten. I hennes fall berodde det nog till stor del på att hennes gom var så smal att tungan inte riktigt fick plats inne i munnen.
Nej jag vet att alla inte har det "problemet", men skriver man allt för detaljerad rubrik så ryms det inte i fältet sen när det postats. I själva inlägget skrev jag ju "ofta".
Undrar vad det beror på att muskulaturen inte funkar då.
Hög o smal gom vilket gör att tungan inte får plats, dessutom har de svag käkmuskulatur
Tungan är väl lite för stor? Många med ds måste träna bort detta beteènde, det är alltså något som man gör utan att tänka/reflektera över det.
Lite som "varför biter folk på naglarna?"
"Jaha, har det "rättat till sig" nu när hon är äldre? För vid närmare eftertanke så tycker jag att jag oftare sett dessa hos barn med DS, än vuxna med DS."
Den kan kika ut ibland när hon är trött men för det mesta är den inne i munnen.