Vilken storlek vid 1,5 års ålder?
Vilken storlek har era barn haft vid 1,5 års ålder? Jag har glömt vad min första tjej hade. Ska man köpa 86 eller 92 i vinteroverall? Mina flickor som jag ska handla till är 74 cm långa nu när de är 1 år.
Vilken storlek har era barn haft vid 1,5 års ålder? Jag har glömt vad min första tjej hade. Ska man köpa 86 eller 92 i vinteroverall? Mina flickor som jag ska handla till är 74 cm långa nu när de är 1 år.
MIn son hade 92
Min son har 86...
Kolla på pampers hemsida, där kan man skriva in barnets längd och vikt i kurvor liknande bvc´s, då kan du ju med kurvans hjälp se ungefär hur stora barnen är vid en viss ålder!
Annars är det så svårt att råda, min 2-åring har storlek 80 nu, så alla barn är ju så olika...
Det är jättesvårt att veta ett halvår i förväg hur stora de är. Mina är 21 mån och har allt mellan strl 68-86 men de är födda för tidigt så de är smala men normallånga.
Det skiljer ju oxå väldigt mellan olika märken ffa när det gäller ytterkläder. Mina har i pop ca strl 80 och då finns det fortfarande mkt plats att växa i. I regnkläder (me too och lindex) har de 86 men de är stora så de kan ha kläder under.
De flesta jag känner har haft 86-92 till sina 1,5-åringar så det är väl den normalaste storleken.
86
Ang viteroverall så kan jag inte svara då dottern fyller i dec. Men när hon va ett hade hon stl 80 och vid två år stl 86, båda Reima Tec overaller. Har en 92 hängandes i skåpet nu som hon kanske kan ha nu när hon blir tre, annars blir det att leta 98.
Min yngsta kille som fyller 2 år i mitten på oktober, kommer ha stl 92 i vinter. Han ligger lite under +1SD på BVCs kurvor.
För ett år sedan då han var 9 månader så var han ungefär lika lång som dina tjejer, dvs ca 74 cm. Under vintern hade han sedan en overall i stl 80 men när jag jämförde med overaller av andra märken så var den lika stor eller något större än stl 86.
Jag skulle tro att stl 86 blir bra till dina tjejer i vinter. Större skulle jag definitivt inte köpa.
Mina tjejer har alla 3 haft 86 då. 92 började dem med vid 2 år
Mina tjejer var föressten mellan 75,5 cm & 77 cm på 1 års kollen..
Kan jämföra med regnställ som sonen nu har 86/92 på. Nu är han 86 cm och på ettårskontrollen var han 83.5 cm ungefär... Vore jag dig skulle jag satsa på 86.
Ettan född augusti.
1½ år - 86.
2½ år - 92.
3½ år - 98.
4½ år - 104.
5½ år - 110.
Tvåan född november.
1 år - 86.
2 år - 92.
3 år - 98. (för liten på slutet)
4 år - 110.
Trean född januari.
1 år - 80.
2 år - 92.
Min son hade str 90 i vintras då var han 1 år 9 mån.
Har tänkt samma sak vad vi ska köpa för storlek på vinterkläderna.... Killen är nu 8månader och har 80 eller 86.... Tror ni?
Vår son har mellan 86-92 i kläder nu och till hösten har jag köpt en skaljacka från PoP i strl 92 som jag tror kommer funka super! Vad gäller vinteroverall velar jag lite mellan 92 och 98 men tänkte att jag kollar på BVC kurvan nu när vi ska dit på 18 mån, sist jag kollade skulle han vara ca 90 cm när han är 2 år och det blir han i januari.
Tack för alla svar! Jag har ärvt en vinterjacka/byxor i storlek 86 samt en overall i storlek 92. Jag tror att jag kommer att försöka använda dem. Efter att ha läst alla svar så kanske 92:an är för stor. Jag får prova.