Är lök farligt för hundar?
???? Har hört att choklad och lök är faligt... cHOKLAD visste jag, men lök?
???? Har hört att choklad och lök är faligt... cHOKLAD visste jag, men lök?
Lök e inge bra nej, men kommer inte ihåg arför...
Hundar ska ju helst äta sin hundmat och det är ingen lök i den...
Har aldrig hört att lök ska vara farligt...men kanske.. hör med en veterinär. Vet dock hundar från min barndom som var galna i rå lök.
Dom kanske får ont i magen ?
jadå lök är farligt för dem, det är nått ämne i dem som deras kroppan inte kan ta hand om. Nån annan kommer säkert med en bättre förklaring snart
Löken har ett ämne i sig som är giftigt för hunden. Det lagars i kroppen och jag har för mig att det är svårt för dem att göra sig av med det. En långsam förgiftning alltså.
Det är bla därför man inte ska ge hundar färdigköttbullar, det finns lök i det.
Googlade även fram detta:
http://www.dogsite.se/hundlivartiklar/Livsfarligakottbullar.pdf
Japp, det är farligt! Mina äter inte lök ö h t, dom vill inte ha. Varken det eller potatis som inte heller är bra för som pga stärkelsen.
Jag dom varnade för det i härliga hund. Det finns hundar som har dött av det.
lök är farligt o i större mängd livsfarligt.
Förlorad min Vilja i bla det. Hon blev lökförgiftad o i samma veva drabbad av en livmodersinflammation. Pga bla förgiftningen var operation inget alternativ. Medicinen hjälpte inte o förra veckan fick hon somna in o slippa lida mer.
Har ni matvrak som min Vilja - håll hunden ur köket o diska alltid ur pannan innan hunden får en chans o komma åt den.
Kom ihåg att även vitlök är en lök =farligt för hundar.