• z86a

    THASSOS-någon som varit och vill dela lite ideer vad man måste göra osv ?

    ska dit om 3 veckor i 3 veckor, vi landar i kavala myspys på båten i 30 minuter sen ska vi vara framme, hotell ganska nära thassos stad.

    några fiffiga ideer vad man göra och måste se osv ?!

  • Svar på tråden THASSOS-någon som varit och vill dela lite ideer vad man måste göra osv ?
  • Marie IE B

    Vi var en vecka på Thassos 2003. Ön är liten, 10 mil i omkrets. Vi åkte dit med kort varsel enbart för sol & bad och gjorde faktiskt inte så mycket. Vi bodde i Limenaria i södra delen och hyrde vespa och åkte runt till olika stränder varje dag. Vi var faktiskt inte ens inne i Thassos stad. Hur som helst så var ön vacker, grön & fin. Tips på vad man ska se och göra kanske du kan få på www.kalimera.nu

  • Tjoflöjt

    Ön är vacker, men det finns inte speciellt mycket att göra Vi hyrde bil och åkte runt hela ön och tittade på i princip allting, men det var gjort på en dag. I Thassos stad finns lite gamla utgrävningar, men det är ungefär allt.

  • Marie IE B

    Kolla också på de olika charterbolagens sajter om vad Thassos har att erbjuda och vilka utflyktsmål som finns men som Fiafria skriver; det finns inte så mycket att se mer än fina stränder och små genuina byar.  Vi var uppe i bergen vid några enorma marmor-brott och en jättegammal by som heter Theologos. Stränder som vi gillade var Tripiti, Pefkari, Alyki, Paradise Beach och Metallia beach. Det finns också ett kloster man kan besöka; Archangelon.

  • Tjoflöjt

    Japp Alyki var fint! Ett tips är att ta stranden på andra sidan ruinerna, det var mycket mindre folk där.

  • Bullen84

    Oj oj oj..... älskar Thassos o skulle lätt vilja åka tillbaks! Var det bara VI som upplevde att det var huuuur mycket bin som heslt där??? Nästan otäckt mycket bin!
    Annars tyckte jag det var jätte mysigt där...

Svar på tråden THASSOS-någon som varit och vill dela lite ideer vad man måste göra osv ?