• Susie

    Ni som har fått Melasma, vilken kräm hjälpte bäst?

    Hej!

    Jag har fått Melasma nu i sommar på käkbenen och lite i pannan. Blir vansinnig! Har antagligen bara fått det av mina hormonrubbningar jag dras med....är inte gravid men planerar barn. Har nu köpt Super glandin anti pigment creme som jag hoppas ska hjälpa att få bort de hemska bruna partierna. Har även hört om Thio spot men tänkte kolla lite med er som har eller lyckats få bort det vilken creme som hjälpte er? Har ju även börjat använda 50+ skyddsfaktor när jag vistas i solen eftersom jag läst endel om Melasma på nätet.
    Hoppas nån kan komma med lite tips på vad som funkat för er, det är ju hemskt jobbigt att behöva dras med det här till på råga på allt.

  • Svar på tråden Ni som har fått Melasma, vilken kräm hjälpte bäst?
  • Lmor

    Tyvärr finns det ingen bra mirakelkräm mot melasma. Skulle säga att det är bortkastade pengar att köpa dyra kosmetiska produkter. Om du går till en hudläkare kan du få utskrivet en blekande lösning som du får pensla på fläckarna, men den är väldigt irriterande för huden så det är inte så kul. Och så gäller det ju att fortsätta med solskyddet förstås!

  • MiniFröberg

    Jag har också Melasm, haft i ett par år nu. Men på överläppen. Ser precis ut som mustach. extremt fult och irriterande. Pratade med en hudterapeut som sa att det eventuellt kunde gå bort med (dyra) behandlingar men med största sannolikhet kom igen.
    *suck*

Svar på tråden Ni som har fått Melasma, vilken kräm hjälpte bäst?