• Spindelskratt

    Någon som har recept på hur man gör lera?

    Vet att man kan göra lera själv, men vet inte hur.
    Skulle så gärna vilja göra egen lera åt gossen att leka med. Måste ju vara bättre än den man köper.

    Är det svårt, klarar man det själv utan misslyckanden

    Berätta hur ni gör...

  • Svar på tråden Någon som har recept på hur man gör lera?
  • Spindelskratt

    Hmm...länken funkar inte för mig.

    Skrik och Panik skrev 2008-08-08 08:39:08 följande:


    www.alltforforaldrar.se/page/artikel/gor-egen...Där har du recept till både Trolldeg och Play Doh Lätt att göra och Play Doh leran håller sig länge o är smidig!Ha så roligt med "degandet"
  • Flickan Gud Glömde
    Ingredienser till trolldeg:
    3 delar vetemjöl
    1 del salt
    1-1½ del vatten
    Om man vill kan amn tillsägga en dryg matsked matolja per 1 dl salt. Då blir inte händerna torra efter att man använt degen.

    Blanda mjöl och salt i en skål, blanda och knåda ner litet vatten i taget tills du fått en smidig deg.
    Om man vill kan man färga degen med karamellfärg, men trolldeg går också bra att måla. Innan målning behöver  figurerna torka över natten, eller i ugnen i 100 grader i ca ½-1 timme.

    Tips
    Trolldeg torkar ganska snabbt, men håller ca ett dygn i plastpåse i kylen. Medan man arbetar med degen är det bra att ha en skål med vatten bredvid och fukta degen emellanåt så att den inte spricker.
    Lösa delar på figurerna, som armar, ben med mera, limmar man fast med vatten. Om det finns plats så förstärk med tandpetare eller tändstickor.
    Innan figurerna torkas så jämna till eventuella sprickor med lite vatten.

    Ingredienser till play-doh:
    4 dl vetemjöl
    3 dl salt
    2 msk alun
    3 msk matolja
    5 dl kokande vatten
    karamellfärg

    Blanda de torra ingredienserna. Var försiktig med alunet. Det irriterar huden i "torr" form så blanda till degen själv, barnen får sitt roliga snart.
    När vattnet kokar, häll i karamellfärgen. Häll i mycket karamellfärg så blir det lysande starkt färgad play-doh.
    Häll oljan och det kokande vattnet över torrvarorna. Blanda tills degen blivit smidig, gärna i hushållsassistent. Kom ihåg att den bör svalna litet innan telningarna får trycka in nävarna i den.

    När barnen lekt färdigt för den här gången är det bara att stoppa leran i plastpåse eller burk med lock och spara i kylen, den går att använda många gånger.
    Använd google.se
  • Flickan Gud Glömde

    Ska jag vara ärligt tror jag det är omöjligt att misslyckas med lera...


    Använd google.se
  • mammutten81

    Fast det är deg, inte lera man gör, Lera är en helt annan sak.

  • Spindelskratt

    Tack för svaren. Vilket ska man göra då, vilket är bäst. Ni vet vi jag o gossen tänkte leka med lera göra kakor o kavla o sånt man gör.

    Är det play-doh som är bäst då, hur märker man när den blir dålig?

    I helgen blir det lerbak då

Svar på tråden Någon som har recept på hur man gör lera?