Om barnet föds i sverige och föräldrarna inte är medborgare!?!
Visst får väl alla barn som föds i sverige svenskt medborgarskap? även om nu föräldrarna är här bara på visit några månader. här i sverige ..Eller hur fungerar det?
Visst får väl alla barn som föds i sverige svenskt medborgarskap? även om nu föräldrarna är här bara på visit några månader. här i sverige ..Eller hur fungerar det?
Statsslös...
Så vitt jag vet så får barnet föräldrarnas medborgarskap.
Allt annat måste det ansökas om.
Så är det inte, nej.
När jag föddes utomlands gick mina föräldrar och anmälde det på svenska ambassaden inom ett visst antal dagaar. Kan tänka mig att det gäller lika i det här fallet.
Jag är 26 statsslös och mina barn med.
Har tänkt i många år att söka men känns liksom inte rätt att vara svenskmedborgare.
Och är man född här så ska man ändå söka uppehåll till barnet och det kostar 250 om de inte har ändrat på det igen...
Får inte barn automatiskt samma medborgarskap som pappan längre? Jag känner ett antal vuxna med finska eller tyska medborgarskap och permanent uppehållstillstånd i Sverige som är födda här av svenska mammor men med utländska pappor. Men jag vet inte vad som gäller nu för tiden.
aha jag trodde barnet fick dubbelt medborgarskap då och svenskt personnummer...Det här handlar om en familj från indien
Har bekanta som är från australien. Deras barn har dubbelt medborgarskap, vet inte om de ansökte på något speciellt sätt. Föräldrarna har bara australiensiskt medborgarskap.
Allt är beroende vad länderna har för avtal.
Syrran är svenskmedborgare och pappan till barnet är polak och barnet fick båda automatiskt.
Jag däremot måste bo i ett år i mitt hemland för att få söka medborgarskap efter som det är utanför europa.
Jag tror att barnet får mammans medborgarskap automatiskt, men jag tror som sagt bara då någon skrev om pappor.
barnet föds statslös.
kolla på migrationsverkets hemsida!!!!