Näta in balkong till katterna. vad för slags nät?
Nu ska vi starta projektet näta in balkongen till katterna :)
Ni som har nätat in, vad för slags nät har ni använt och var köpte ni det och vad kostade det?
Funkar det bra?
Nu ska vi starta projektet näta in balkongen till katterna :)
Ni som har nätat in, vad för slags nät har ni använt och var köpte ni det och vad kostade det?
Funkar det bra?
Surra fast målade brädor. I dem sätter du sedan fast nätet med märlor. (Märlor är U-formade spik med två spetsiga ändar.)
Om du kan, gör gärna som en fönsterbänk i höjd med balkongräcket. Där kan katter och blommor samsas.
Använd hönsnät.
Ja vi vet redan hur vi ska göra, det är mest valet av nät som vi är osäkra på :)
Men hönsnät alltså? Kostar?
Någon mer?
Jag skulle inte välja det klassiska hönsnätet. Det är inte så stabilt och inte så fint.
Istället skulle jag välja ett annat slags "hönsnätsaktigt" nät som bland annat brukar kallas rutnät. Det är ett fast nät som har tydliga fyrkantiga rutor. Finns på byggmarknader och många stormarknader på deras byggavdelningar. Pris vet jag inte såhär i huvudet. Det är nog lite dyrare än hönsnät men inte så farligt.
Kan ju tillägga att hönsnät inte är lika hållbart som ett rutnät och hönsnät har vassa taggar som sticker ut där man klipper av om man inte är noga med att klippa rätt i precis alla kanter.
vi har använt ett tunt blått nät. vet inte vad det heter men det är sånt man brukar lägga i trädgårdsland förr att skydda från fåglar. det är elasiskt så man måste spänna det när man sätter upp. vi har träpanelar på vår balkong, så i har satt fast med häftpistol. funkar bra och syns inte lika myket som andra nät utifrån då de är så finmaskigt. kostar typ gratis. 50:- för 10m eller så.
håller fast katten sitter och biter i det.
Svetsat nät tycker jag är stabilast och snyggare än hönsnät. Vi köpte vårt på K-rauta. Kommer inte ihåg vad det kostade exakt, men det var nog kring 600kr för 1x25meter.
Vi hittade speciellt kattnät på Hornbach!
6 gånger 3 meter för 399 kr! Svart nylon! Smidigt och enkelt :)