Mina/Våra personliga tankar runt förlossningen.
– Önskemålet är en förlossning med så lite "medicinsk" inblandning som möjligt.
Jag vill inte ha värkstimulerande dropp om det inte är absolut medicinskt nödvändigt.
Jag vill inte heller att navelsträngen klampas direkt när barnet kommit ut, utan först när pulsationerna helt har upphört.Blir det fråga om akuthjälp för barnet så önskar jag att barnet hålls lägre än mig i trettio sekunder medan navelsträngen "mjölkas" på blod till barnet, så att det får i sig så mycket blod som möjligt.
– Stöd och hjälpmedel under förlossningen.
Jag blir glad om jag får låna Pilatesbollen, då jag har haft problem med foglossning under hela sista halvan av graviditeten och har upplevt att Pilatesbollen avlastar rygg och fogar för mig. Jag skulle uppskatta att få hjälp och stöd med andningen och att få det bekräftat att förlossningsarbetet går framåt.
– Smärtlindring under förlossningen
Under förlossningen vill jag gärna ha akupunktur, tillgång till min TENS-apparat, ta varma duschar/bad och använda lustgas. Jag vill inte prova sterila kvaddlar.
Då jag är mer rädd för att inte känna vad det är som händer i kroppen än vad jag är rädd för smärta så vill jag så långt det går undvika alla former av övrig medicinsk bedövning/ryggbedövning. Blir bedömningen den att det måste bli ett akut kejsarsnitt så är det däremot okej.
- Önskemål om förlossningsställning.
Jag vill försöka föda i någon form av upprätt ställning, eller i knästående eller på förlossningspallen.
Jag vill ha aktiv hjälp att undvika att hamna på rygg i sängen.
Jag skulle uppskatta all tänkbar hjälp för att slippa bristningar, till exempel med varma handdukar mot mellangården. Jag vill inte bli klippt i mellangården, då brister jag hellre
- Övriga tankar kring förlossningen
Då jag blivit utsatt för övergrepp i min barndom är jag rädd för hur jag kan komma att bete mig i den utsatta situation som en förlossning innebär för mig. Jag vill gärna ha mycket information kring vad det är som händer. Om jag inte kan ta till mig den på grund av smärta/rädsla så vill jag att ni pratar med min man, han tar beslut åt mig om jag inte klarar av att fatta dem själv under förlossningen.