Hjälp!!! rosa flytningar och lätt molvärk i v 36!!!!!
Detta är min andra tråd på ett par dagar om samma sak.Är i v 36(35+6)idag och har dom senaste dagarna haft väääldigt mycket vattniga flytningar.
Dom kan komma helt plötsligt när man reser sig upp eller byter ställning och det känns som man kissar på sig en skvätt.
Var inne på förlossningen i torsdags för att kolla upp det men allt var bra.Dom hittade inget fostervatten just då.Frågan är då vad är det som kommer? Finns det någon annan som varit med om liknande?
Nu när jag var på toa för ca en timme sen så kom det en lite slemmig flytning som var svagt rosafärjad.Antar att det kan vara slemproppen men blir ändå lite orolig.
Har molvärk i nedre delen av magen som kommer och går.Känns ungefär som gaser i magen.Men det kommer inga fisar.
Har ett barn sen tidigare och har inte varit med om liknande med henne.Blir lite orolig att något är fel.
Bebisen i magen rör på sig så h*n lever iallafall.Finns det någon som kan hjälpa mig med detta?.Känner mig lite orolig.
hur klarar sig ett barn som föds i v 36/37?
Tacksam för svar//M
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-08-31 11:33
Födde en dotter i v 36+0 den 25/8.Hon vägde 3222gram och var 49cm lång så hon var inte jätteliten.
Hon mår bra och vi fick åka hem efter fem dagar på bb.Hon behövde ingen hjälp med andning men hadde somdom flesta lite för tidigt födda svårt att hålla värmen och suga på bröstet.
Men vi kämpar på med det och det går bättre och bättre för varje dag som går.Önskar hon sov bättre på nätterna bara.Men jag håller tummarna omn att det kommer.