• Anonym (Dejta??)

    Hur får man en kille intresserad??

    Hej allihopa.. jag har en liten fundering om hur killar fungerar *hihi* så ni killar som är här får jättegärna ge svar Men jag vet att det är mest tjejer här så jag vill gärna höra era erfarenheter oxå Kyss

    Det är så här att jag börjat snacka med en kille på nätet.. å jag tycker han verkar intressant.. Men hur ska jag göra för att han ska tycka att jag är det då.. alltså vad gillar killar att prata om, alla har ju olika intressen jag vet..men finns det några säkra kort om vad som fungerar eller några absolut förbjudna ämnen, som går bort direkt..

    Jag vill ju att han, kanske inte ännu men snart föreslår att vi ska ses eller iaf prata över tfn.. Men jag vill att HAN ska göra det för jag vill ju inte göra det ifall han inte är intresserad.. Vi har bara pratat 3 gånger ca 3h åt gången (msn)...
    och han frågar inte så jättemycket, men han berättar ju och svarar på det jag skriver.. så det blir mycket att vi bara hamnar in på nått ämne å pratar om det (inte dirkekta frågor). Men jag känner ändå att jag frågar mest.. betyder det då att han inte är intresserad eller är det bara så killarna är?? Jag vet inte.. jag har ingen aning om hur det är att dejta och hur killar fungerar.. (kommer från ett mångårigt förhållande, och har aldrig hunnit dejta tidigare)..

    Jag vet hur han ser ut och han vet hur jag ser ut (foton).. han har gått skola med mitt ex... så han vet att jag är klasskompisens ex.. å jag vet att han gått i exets klass Men vi har inte direkt något minne av varandra även om vi nog ha träffats nångång.. Småflirtar gör vi väl oxå lite.. men inte överdrivet.. å jag tycker det är ganska skönt för jag vill ändå ha det här på ett seriöst plan..

    Dessa funderingar låter kanske banala men jag vill verkligen ha en chans på det här.. vill inte sabba det och skrämma iväg honom för att jag inte vet vad jag ska prata om :(

    Hjälp mig!!!!  /kärlekstörstande tjejen *hihi*

  • Svar på tråden Hur får man en kille intresserad??
  • Anonym (.....)

    Varför ska du ha råd från någon om hur du ska bli en intressant människa? Jag tycker bara att du ska vara dig själv
    Sätt inte så mycket press på dig själv! Är han inte intresserad av dig för den du är så är han abslut inte och ha?!
    Förr eller senare kommer ditt rätta jag fram.
    känner du att det är du som frågar mest så kanske du ska låta han ta kontakt med dig först nästa gång ni hörs på MSN

  • Anonym (Dejta??)

    Mm det har du ju rätt i.. men jag menade nog inte så.. jag är som jag är (mitt rätta jag finns redan där) å nappar han inte på det så fine.. men det är så nytt det här å jag vill som sagt inte skrämma iväg honom..
    Jag tycker bara det är så svårt att läsa killar.. Det känns ju som att han borde ha ett visst intresse ändå.. eftersom han sitter uppe halva natten och pratar med mig fast han ska upp kl 4 på morgonen..

    Jag är nog bara osäker å ovan...

    Vi får väl se hur det blir om vi pratar ikväll.. ska se om han tar kontakt först.. men om han inte gör det... betyder det då att han inte är intresserad Förvånad *haha*...

    Tack för svar

  • Alderia

    Alla är olika, det går liksom inte att säga att "det här gillar killar att prata om" lika lite som det går att säga "den här maten gillar alla tjejer".

    En stor del av grejen med att hitta någon att vara med är väl att man gillar att prata om ungefär samma saker? Det blir lite tokigt om du ska leta upp ett ämne för att intressera honom.

  • Anonym (.....)

    Absolut inte. Men han väntar nog på att du IALFALL ska ta kontakt med han först. Om inte så låt han vara (försök att fånga hans intresse på så sätt) och imorgon eller någon annan dag ni hörs om han inte skriver då heller så kan du ju typ fråga "om du är osynlig på hans msn" haha! Lyckatill

    Anonym (Dejta??) skrev 2008-08-28 12:12:27 följande:


    Mm det har du ju rätt i.. men jag menade nog inte så.. jag är som jag är (mitt rätta jag finns redan där) å nappar han inte på det så fine.. men det är så nytt det här å jag vill som sagt inte skrämma iväg honom..Jag tycker bara det är så svårt att läsa killar.. Det känns ju som att han borde ha ett visst intresse ändå.. eftersom han sitter uppe halva natten och pratar med mig fast han ska upp kl 4 på morgonen..Jag är nog bara osäker å ovan...Vi får väl se hur det blir om vi pratar ikväll.. ska se om han tar kontakt först.. men om han inte gör det... betyder det då att han inte är intresserad  *haha*...Tack för svar
  • Anonym (Dejta??)
    Ja vi får väl se vad som händer ikväll.. om han skriver först.. ska låta honom få chansen ialla fall.. å inte skriva direkt han loggar in.. eller om nu jag loggar in efter honom..
  • Anonym (knep)

    Delar ni tjejer med er av knep hur man får killar att bli intresserade 

  • Anonym (månadsbelopp)

    Varierar nog. Men hetaste tipset om du som tjej vill att killen ska fatta att du är intresserad: titta på honom och le.

    Då har du tagit första steget.

  • Anonym (Erfaren_man)

    Tips från en man: 
    Om du är ute efter något seriöst, så gå inte i "fällan" och hoppa i säng med honom det första du gör. Det är, märkligt nog, så att en del tjejer tror att killen blir kär i henne genom att ha sex med honom. Så funkar vi inte. En sådan tjej är det kul att träffa några gånger, men sen räcker det. 

    Det är istället tjejerna som ser sitt eget självvärde, har moral och stil som gör oss män intresserade av något seriöst. Alltså, hoppa inte i säng med honom för tidigt om ni kommer så långt som till att börja träffas irl. 

Svar på tråden Hur får man en kille intresserad??