• Hellvira

    Hur spelar man domino?

    Sonen fick ett dominospel med djur på (ist. för prickar)
    men både jag och sambon har glömt bort hur man spelar domino kan någon förklara reglerna?

    Tack på förhand/Hellvira

  • Svar på tråden Hur spelar man domino?
  • M y

    Spelet går ut på att lägga brickorna med samma mönster mot varandra.

    Dominobrickor har tillverkats av ben, elfenben, plast och trä.

    Man kan även stapla brickorna på högkant i långa rader eller slingor och försöka att få så många som möjligt att falla, bara genom att peta på den första i raden. Det har gjorts många försök att stapla otroliga antal brickor i rad.

    När man spelar domino så tar man sju brickor, sen ska man få slut på de brickorna genom att lägga samma antal prickar mot varandra,(samma som stå ovan) om man inte kan måste man ta upp en bricka som man har bredvid, (kallas pile) om det inte finns några brickor så får man helt enkelt stå över. Om alla lägger ut sin sista dominobricka samtidigt så är det den med högst antal prickar som vinner.

    Ett annat sätt att spela domino är att man, precis som beskrivs ovan, tar sju brickor var till att börja med. Man drar lott om vem som börjar. Därefter skall man försöka lägga brickor så att summan av de yttersta delarna av brickorna blir någonting som är delbart på 5. Lägger man till exempel en bricka ::: /... mot brickan .../.... så blir summan av de yttersta delarna 10, alltså får man tio poäng. Man räknar summan av alla "ändar". De dubbla brickorna läggs på tvären (så att det bildas ett kors) och räknas dubbelt. På den första dubbla får man lägga nya brickor, men bara frånd en, från och med att man lagt den första ut från en dubbel räknas den yttersta delen av den brickan också som en "ände". När en spelare har lagt alla sina brickor räknar man summan av motspelarens kvarvarande brickor (avrundas uppåt till närmaste tal som är delbart på 5)och adderar det till vinnarens poäng. Vinnaren startar nästa omgång. Först till 150 poäng vinner.

    Traditionellt skall man knacka i bordet med dominobrickan när man lägger något som ger poäng. En knackning per hur många gånger det är delbart på 5.

    Varsego

  • LickMeUp

    så istället för knackning så ska ni göra lätet på det djur ni just parat ihop


    Fruntimmer är som madrasser mä hôl i
  • Hellvira
    LickMeUp skrev 2008-09-04 21:51:26 följande:
    så istället för knackning så ska ni göra lätet på det djur ni just parat ihop
    Ja vilken bra idé
Svar på tråden Hur spelar man domino?