• Tess76

    Göra egen sushi med lax?

    Jag tänkte göra egen sushi, vilket jag har gjort innan men då använde jag crabsticks. Nu vill jag göra med lax och undrar om man bara kan köpa rå lax från fiskbilen, eller ska den vara behandlad på nå't sätt?

  • Svar på tråden Göra egen sushi med lax?
  • Runguska

    Jag och några kompisar gjorde på rökt lax och det blev hur smarrigt som helst.

  • Lilja84

    sushi är ju rå fisk ... så det ska ju inte vara behandlad .. i japan vill dom ju helst till å med att den ska vara levande precis innan själva sushin ska göras och serveras.

  • geggan

    Ja det går bra.Jag brukar köpa laxfile för att sedan skära dem tunt. " skräpet " som blir över lägger jag i maki rullarna.

  • Tess76

    Tack för snabba svar, jag springer iväg till fiskbilen med en gång!

  • Pojkmamma

    Det kan finnas bakterier i färsk lax. Det bästa är om man fryser laxen i två dygn så att bakterierna dör. Jag brukar köpa fryst lax i vanlig mataffär. Den är dessutom mycket lättare att skiva när den är halvtinad.

Svar på tråden Göra egen sushi med lax?