Duschdörrar i glas - hur göra rent?
Ni som har duschdörrar i glas, hur håller ni dem rena?
Finns det nåt bra medel som det bara är att sraya på och duscha bort?
Ni som har duschdörrar i glas, hur håller ni dem rena?
Finns det nåt bra medel som det bara är att sraya på och duscha bort?
finss ju massa bra medel på markanden för kalkavlagringar på väggar. Typ cillit bang.
Jag späder ut klorin med vatten i en blomflaska sprejar och torkar.
Vi kör med något som heter Clean 54 som vi köper hos en firma som säljer till städföretag, det är ett undermedel för att få bort kalkavlagringar.
Duschsan är super den innehåller citronsyra som får bort kalken och smuts (brukar använda det på kaklet och fogen med) kommer inte ihåg vad den kostar, jag köpte den på ICA malmborgs Malmö.
hej!
Helt klart värt att pröva!
Jag städar allt möjligt med den här hemma. Känns lite skumt med bara vatten och en svamp, men det funkar!!! Tex. blir våra rostfriafrys/kylar fina!
www.dundersvampen.se/
/Ida
Glömde -
Man bara blöter svampen i vatten kramar ur den lätt och torkar/gnuggar där man vill rengöra. Sedan tycker jag att det funkar bäst att torka direkt efter med en trasa eller gammal handuk. Svampen förbrukas vartefter du använder den som ett suddgummi typ.
Har du hört talas om ättika
antingen gör man en blandning av ättika o vatten i en blomspruta, eller så häller man direkt på en svamp (obs, gummihandskar på) och stryker ut på duschväggarna, låt sitta ett litet tag, och sedan sköljer man med duschen.... det tycker jag är det allra bästa till duschväggarna. ( jag tar bort ättiklukten sedan med en omgång såpavatten)
Duschan som nån redan tipsat på är åxå jättebra, hittade min flaska på ÖoB, liksom kalkosan... och så städtanternas tips med den halva citronen, med salt på....
Jag tvättar först med svamp med diskmedel, sen sköljer jag med kallt vatten. Och det Skiner igen!
När det är rent så gnider man in bilvax så pärlar sig bara vattnet och så blir det inte lika snabbt kalkavlagringar igen!
jaaa, så smart det ska jag prova!!
Vim eller JIF som det numera heter är kanon till hela badrummet. Det finns INGET bättre till kakel i alla fall!
Det funkar faktiskt med bilvax, var svärmor som fick det tipset av firman som installerade glasduschväggarna hemma hos dem.
Brukar ta en blöt mirakeltrasa först, och sen putsa med fönsterputs. Räcker fint här :)
Det finns nåt som är ännu bättre än bilvax, heter SivoClear.
Om man smörjer in bilrutan med detta behöver man inte använda torkarna om man kör fortare än 70km/h. Motsvarande enkelt blir det att hålla rent duschen och handfatet om man behandlar dem i samband med att man gör vid bilen.
www.automotorsport.se/nyhetsmall.asp
Ja, det verkade ju bra, men priset?? nästan 500:- för att behandla motsvarande bilrutor till två bilar..
annars hade det ju varit kanon, skulle ju funka att behandla fönsterna på utsidan ?? men lite väl dyrt tycker jag..