• Esping

    Tårta till många som går att förbereda/frysa??

    Inser nu att vi blir MÅNGA på sonens tvåårsfika, 18 vuxna och 12 barn *hur ska vi få plats?!*

    Tårta ska det vara, men jag måste kunna förbereda den. Något i långpanna, kanske? Kan man frysa alla tårtbottnar, även de som är lite 'marängiga'? Typ blandning mellan sockerkaka och maräng, vet inte vad de heter?

    Är det någon som har några tips eller recept på någon bra tårta att göra för detta sammanhang?

  • Svar på tråden Tårta till många som går att förbereda/frysa??
  • torparen

    Denna glasstårta från ICA.se är jättegod! Hoppa över att göra egna maränger och köp färdiga marängbottnar istället så går det fort att göra.

    Fryst hallon- och marängtårta

    Portioner: 12-16 bitar

    Glass
    3 dl vispgrädde
    200 g frysta hallon
    1 dl kesella
    2 äggulor
    1 dl florsocker

    Tillagningstid: Över 20 min

    Gör så här
    Receptets beskrivning är gjort så att man kan förbereda rätten i förväg. Ska du servera rätten direkt kan flera av momenten naturligtvis göras samma dag.

    ? Vispa grädden till glassen hårt. Mixa hallon,kesella, äggulor och florsocker med mixerstav. Rör ner det i grädden.
    ? Lägg en marängbotten i formen med löstagbar kant. Bre ut glassmeten och lägg på den andra marängen. Frys tårtan. När den är heltfryst kan man ta ut tårtan ur formen och förvara den i frysen inslagen i folie till festdagen.

    30 MINUTER FÖRE SERVERING: Lägg tårtan på ett fat och ställ fram den.

  • Esping

    Tack Torparen! Har faktiskt funderat på marängtårta med köpta bottnar, snabbt och poppis bland barnen. Eller så blir det någon nötbotten i långpannan, med jordgubb-lime kesella och bär. Fler förslag mottages tacksamt!

  • cissi24

    Vi körde marängbottnar när dottern fyllde 3 år. Jätte smidigt.

    Nötbottnar är ju också jätte gott. Brukar göra maria tårta är som kola i mitten och massor av grädde på. Är ännu bättre att frysa då den smakar lika god sen.
    Maräng kan bli lite seg om den har varit i frysen för länge.

  • astalacasta

    En fryst moussetårta borde man väl kunna göra i långpanna om man har tillräckligt stor frys?

    Den här har jag gjort med smarrigt resultat, dock ej i långpanna:
    www.coop.se/includefiles/MODULER/CCMS/show_page.asp&sSideNavn=Recept+kort&iOpskrift=32451

    Om du har många springformar, eller kan låna ett par av kompisar, så kan du nog göra två eller tre sådana. Det bra är att du kan göra tre, ta fram två, och om gästerna inte äter upp allt så har ni en tårta kvar att ta fram som efterrätt vid något annat tillfälle

    Enda nackdelen är att den kanske är mer av en vuxentårta än en barntårta. Men då kanske du kan göra två av dessa och en med färdiga marängformar för barnens skull.

  • Silverkatten06

    Frozen Cheesecake är ju också gott! Har inget recept här men det borde finnas massor om du googlar...

Svar på tråden Tårta till många som går att förbereda/frysa??