Vad önskade du till din son i doppresent?
Just som rubriken säger...
Just som rubriken säger...
Eget bestick
Egen servis - mugg + djup- & flattallrik
Silver ram
Sparbössa
Det finns ett jättefint födelsedags trätåg (bordsdekoration)från "brio" Med vagnar i siffrorna 1-9 tror jag det var, i varje vagn sitter ett ljus. Så tänder man så många ljus som barnet fyller. Jag tycker det är kul att få och ge doppressenter som kan komma till andvändning och inte bara stå i ett skåp
Allt utom silvergrejer...sparbössor...och sånt vanligt..tråkigt!
Vi fick...möbler till hans rum..SIA prinsstolen då...pengar, leksaker, ullfäll...lapptäcket som någon sytt...en annan filt..
Vi ville hellre ha sånt som va användbart..
allt annat utom tennsaker! =)
Vi önskade sångböcker, kläder och pengar. Men det dyker ju ändå upp tennsaker och en massa halsband. =)
Vi önskade inget men fick en lära-gå-bil, sparabössa, pengar, kläder, böcker, halsband, ramar,
Praktiska saker kan man ju önska sig: kläder, leksaker, böcker m.m.
Vår son får denna av sin morbror i present med hans namn graverat o datum. Den är super fin det är en ljusstake i kristall
kommer att önska oss presentkort till en fotograf...någon fin möbel till deras nya rum, fina sagoböcker.
Vi önskade oss ingenting,visste inte att man skulle skriva en önskelista ;)
Men jag ville ha en dopram och den fick vi av min mamma.
Sen blev det många tennsaker,typ 3 ramar,2 bestickset,typ 3 spargrisar...och annat smått och gott.
Är helt emot de "traditionella" doppresenterna. Vi har haft insamling till våra 3 barn. Pengarna vi fått in under dopfesten har vi donerat till Barncancerfonden och BRIS.
Vad ska vi med en massa krafs till, vi har det bra som det är.
Äh det är bara gamla vanor som sitter i, man får försöka tänka om lite bara.
Fick ett jättebra tips i en annan tråd här på forumet nämligen superfina barntavlor med barnets födelsedata/namn från www.styleroom.se!!! Ett toppen alternativ till dessa sparbössor, tallrikar mm.
ska ha namnkalas om två veckor o alla fråga ju såklart vad dom ska köpa! Har inte en susning! Har önskat en tallrtik med bild på honom och gravyrt med namn o fördelse datum mm, och en id bricka, sen e det fan tomt i skallen! Vill inte ha typ en gaffel o sen ska han samla resten av livet, hellre en servis i plast eller nått som man kan använda o inte bara ska stå o samla damm! Svårt det där, var lättare till dottern tror jag, nästan alla köpte nått smycke! Fick iof en fond av sin mormor o morfar, där dom sätter in pengar på födelsedagar o jul, o den har ju vuxit rejält, pengar som hon får ut när hon fyller 18! Men då knske man ska va lite kunnig själv så man inte förlorar alla pengar igen