
-
-
Svar på tråden Jag vaknar med värk i kroppen varje dag och är så trött, spelar ingen roll hur jag sover. Har en son på 2.5 år som inte sovit en natt sen han föddes kanske beror på det?
-
Hej
När man är deprimerad så kan man bli väldigt trött. Tycker att du ska ringa vårdcentralen och kolla om du är det. Annars kan det vara för lågt järnvärde.
Lycka till. -
Hej!
Jag har precis samma problem som du.
Skillnaden är att min son sover bra. Han vaknar till på natten och kommer över i våran säng.
Men jag sover med honom på dagen, så det borde kompensera för det.
Ändå känns det som om att jag har influensa och feber var tredje dag. Och jag är förlamande trött.
Jag har varit hos läkare X antal gånger och de hittar inget.
Har du varit och kollat upp dig?
Jag lider med dig!
Jag vet precis hur jobbigt det är vara så trött så man somnar stående!
Jag vill inget hellre än att orka ta hand om min son!
Hur länge har du kännt så här?
Vänlig hälsning från Sofia. -
Svar på #2Jag har nog kännt så här i 1 år ungefär, men nu tycker jag att det är hemskt, jag jobbar i butik kl 10-18 på vardagarna och 3 lördagar av 4 kl 10-14,30 men jobbar (bara)3 vardagar men det hjälper inte. Nu har jag beställt ett uppiggande medel som innehåller en massa vitaminer och örter som jag ska prova, det är hälsokost, får se hur det blir? Värken i kroppen och mest fogarna får man väl leva med.
-
Hmmm, det ni båda skriver kan ju faktiskt både vara ME och Fibro och en salig massa annat som prover inte visar svar på och som läkare mycket ofta missar i sina undersökningar.
Själv gick jag med mitt i 13 år och nu fick jag diagnosen RA (ledgångsreumatism), så även en sådan sak kan vården missa.
Ge er inte när det gäller vården, för att inte orka med sitt eget liv pga trötthet och värk, det är inte mänskligt eller ens rättvist.
-
Jag har en tid misstänkt att jag har just ME.
En sjuksköterska jag pratat med några gånger trodde att det kunde vara något sådant, eller utmattningsyndrom.
Om jag då får välja tar jag hellre det sista eftersom ME är en livslång sjukdom.....
För min del är det inte värken som är värst, utan att kroppen känns helt slut.
Min svärmor har Fibromyalgi och hon får kämpa mycket med det.
Oj, "NIXxI", att du fick gå i 13 år innan du fick svar. Det måste ju ha varit jätte tufft!
Jag har varit sjuk i ett år snart och jag känner att jag redan nu börjar bli desperat på att få veta vad det är som är fel.
Vad du kämpar på "sandbacken"! Jag hade ALDRIG klarat ett jobb! Jag har fullt göra med allt som ska skötas i hemmet.
Jag tycker att det är strongt av dig!
Fast det är väl i de flesta fall ekonomin som får styra, inte hälsan.
Apropå hälsokost så har jag provat rosenrot. Jag tyckte att jag piggnade till en aning, men tyvärr så får jag hemsk migrän av dom så jag kan inte äta dom mer.....
Om de pillren du har beställt hjälper, så säg gärna till! Då ska jag prova dom också!
Jag tänker inte ge mig nu! Jag ska ha ett svar på varför jag mår som jag gör!
Jag har kontakt med både primärvård och psykiatrin nu.
-
min fibro bröt ut just när dottern var född o det blev stress o sömnbrist mm
kolla upp så det inte är det -
Hypotyreos...
Jag var supertrött och hade värk i kroppen bla...googla och se om det finns mer saker som stämmer på dig. Lätt att kolla upp med blodprov. Mina prover var iof ok, men jag fick Levaxin ändå och mår såååå mkt bättre!
-
Dame 72. Fick du levaxin fast dina värden var bra??
Eller låg dom runt nedre gränsen. Jag har också mycket ont och är trött jämt. har halv sjukersättning o tror själv jag har fibromyalgi.
Jag har flera gånger vid tester legat på nedre gränsen på T4. Fick Levaxin av en specialistläkare i ett annat län. Hann prova men märkte inte så stor skillnad men jag vet inte om dosen var rätt. Lyckades inte träffa den läkaren igen för då hade jag fått bbetala själv eftersom hon var utomläns. Och här i mitt län vägrade läkaren ge mig något. Jag låg ju inom referensområdet så jag hade ju ingen brist ansåg dom
-
Ang Levaxin. Man ska inte kolla för mkt på värdet utan hur man mår själv.
-
Jag låg väldigt bra inom referensvärdena.musiknallen skrev 2008-09-28 21:19:15 följande:Dame 72. Fick du levaxin fast dina värden var bra??Eller låg dom runt nedre gränsen. Jag har också mycket ont och är trött jämt. har halv sjukersättning o tror själv jag har fibromyalgi.Jag har flera gånger vid tester legat på nedre gränsen på T4. Fick Levaxin av en specialistläkare i ett annat län. Hann prova men märkte inte så stor skillnad men jag vet inte om dosen var rätt. Lyckades inte träffa den läkaren igen för då hade jag fått bbetala själv eftersom hon var utomläns. Och här i mitt län vägrade läkaren ge mig något. Jag låg ju inom referensområdet så jag hade ju ingen brist ansåg dom
men dom håller på att ändras. Finns en sida på nätet www.tyroidea.se eller nåt, kolla där.
Min läkare var tysk från början. Jag har iof förstorad sköldkörtel och det var väl lite det som bidrog till att jag fick testa. Första halvåret tyckte jag inte det var nån större skillnad. Så jag slutade. Men DÅ märkte jag att jag trots allt mått bättre. Började om men det tog ett tag innan jag fick full effekt. Äter 50 mikrogram, går jag högre får jag sämre värden, för då lägger väl kroppen helt av att producera själv. -
När jag låg inne på akuten andra gången tog de prov på sköldkörteln. Men det blodprovet visade inget.
Jag ska till doktorn igen nästa vecka. Då hoppas jag att hon drar igång värsta utredningen.
Hur går det för dig "sandbacken"? -
Jag har inte varit till doktorn än, jag är dö rädd att gå dit ska vara väldigt sjuk om jag ska gå dit tyvärr. Men snart så orkar man väl inte kliva upp ur sängen och då måste jag iväg.
-
Nej det är inte så trevligt att gå till doktorn. Jag är inte överförtjust i det heller.
Men de kanske kan hjälpa dig att må bättre.
Och det kanske inte är så bra att köra kroppen helt i botten innan du söker hjälp. Om inte annat så kan det ta längre tid för dig att återhämta dig sedan.
Är du rädd för vad de eventuellt ska hitta? -
Svar på #13Troligtvis är det så! Men man kommer till en viss gräns sen så kommer jag att gå dit i alla fall. Men det dröjer nog ett tag till. Om det inte blir värre.
-
Måste bara skriva att de förmodligen har hittat vad som är fel på mig!
Jag har väldigt dåligt järnvärde. Men tydligen är det så att jag inte har blodbrist, så HB:et visar inte att järnet är lågt. Det kan bara upptäckas genom vidare blodprover.
Min läkare sa att skalan går från 0- över hundra (hundra är riktigt bra) och jag ligger på 12.
Redan vid 50 börjar man känna sig trött sa hon, så då är det ju inte ett dugg konstigt att jag är trött!
Jag har förmodligen brist på vitamin B12 också.
Allt detta går att komma tillrätta med genom att medicinera.
Jag är så otroligt lättad!!!
Tråkigt bara att en såpass enkel diagnos ska ta nästan ett år att få fram.
Och om den första läkaren jag sökte hos hade lyssnat på mig och kollat upp allt när jag sökte redan i mars så hade jag sluppit nio månaders helvete.
Men nu har jag fått svar och jag är så glad!
Ville bara dela med mig. =)
-
Vad skönt!
-
Vad är ME, som ni skrivit om?
Jag känner precis som flera av er..Trött, ont i hela kroppen, orolig mm mm. Har varit hos läk, men de hittar inget.
Känner mig som världens gnällkärringsom springer hos läkare titt som tätt..
-
Hej!
Jag kan tipsa om ett tillskott , NONI juice.
Många som har sådana problem ni beskriver har fått sakta men säkert energin tillbaka, det sker en utresning i början för att sedan återställa kroppen.
NONI frukten växer på Tahitins näringsrika marker och innehåller 256 näringsämnen, något som visat sig vara mycket läkande, balanserar upp kroppen och vad som fattas tar kroppen upp av juicen.
Det kan vara värt att prova, de har ett kontor i Stockholm, jätte härliga människor, finns även kundgaranti, är man inte nöjd pengarna tillbaka.
Man kan inte förlora något på att prova.
Ex, sänker blodtryck, minskar sötsug, energi, bättre hy, hår helt naturligt tillskott, oerhört mycket forskning, används på cancer patienter i USA, kommer att komma in i sjukvården mer även i Sverige, några läkare vet om detta produkt, andra inte, men så är det ju med allt.
Man kan även ge detta till barn.
www.tni.com/2762917
Gå gärna in och läs, önskas mer info kan jag maila mer via PM
Mvh
Samantha
-
Här är en länk till en hemsida om ME/CFS. www.rme.nu