Ont i benet
Har fått ont i ena benet, känns som det är i ådrorna...någon mer som har så? har det med graviditeten o göra eller kan det vara annat?
Gör jätte ont spciellt när jag går, är öm men det syns inget på benet, är på vaden...
Någon?
Har fått ont i ena benet, känns som det är i ådrorna...någon mer som har så? har det med graviditeten o göra eller kan det vara annat?
Gör jätte ont spciellt när jag går, är öm men det syns inget på benet, är på vaden...
Någon?
Finns ju alltid en liten risk att det är en propp
Följande text är saxad från www.tryggabarn.se Svullnad
Det är inte ovanligt att ben, fötter och även händer svullnar under graviditeten. Det beror på att mer vätska binds i kroppen och att ett överskott samlar sig, speciellt på kvällen efter en ansträngande dag.
En sådan svullnad är normal och brukar försvinna efter en natts sömn eller en stunds sängläge. Det kan vara bra att höja fotändan av sängen, så att fötterna kommer högt.
OBS Om det ena benet svullnar, och gör ont bör din förlossningsdelning kontaktas. Risken att drabbas av blodpropp är ökad under graviditet, och plötsligt påkommen smärta och svullnad från ena benet skall alltid undersökas av läkare.
Läs även på http://www.growingpeople.se/templates/Page.aspx?id=5037
Här är en bättre länk http://www.vardguiden.se/templates/Article.aspx?ArticleID=3277
Risgrynet: läste på länkarna...har haft ont under dagen, i vä ben.Men det syns inget på benet kan det vara ev propp ändå?
Hmm funderar på att ringa till bm imorgon o höra mig för...
skrev 2008-09-29 19:21:26 följande:
Ursäkta att jag tjatar men det kan ju även röra sig om ischias. Hur långt gången är graviditeten?
Risgrynet: hur ska det kännas? är bara i v.16...känns inte riktigt som det kan vara en propp...
skrev 2008-09-29 19:28:12 följande:
Precis som ovanstående ska du kontakta läkare/sjukvårdsrådgivning etc eftersom det kan vara en blodpropp. Det är vanligt att de sätter sig i vaden.
Däremot kan det vara något helt annat, jag hade själv problem med min ena vad i flera år (inte gravid! :) ). Det kom helt plötsligt och ingen läkare kunde konstatera nåt fel. Tror att det var överansträngning/muskelbristning eller nåt sådant. Det gjorde ont då jag gick minsta lilla men nästan inte alls om jag satt still. Kan tänka mig att vaderna utsätts för lite extra påfrestningar då man är gravid så det kan vara nån slags överansträngning. Men som sagt, kolla DEFINITIVT upp det snarast!
Skulle det mot förmodan vara en blodpropp så finns det bra mediciner, så du behöver inte oroa dig...
Risgrynet: läste lite på google, tror inte det är det, eller det känns inte som det. Har foglossning redan...men den värken sitter i bäckenet...
Om jag har ont i morgonbitti så ringer jag bm
Nån stans i bakhuvudet finns nåt med kalciumbrist och kramper i benen. Jag ska googla och se om jag hittar nåt.
Här hittade jag en tråd med lite info http://gravid.ifokus.se/Forum/Read.aspx?MessageId=5947c8e2-d7f0-44ac-b964-8fc11212c7ae
Läs om ischias http://www.vardguiden.se/templates/Article.aspx?ArticleID=8499&C=2437
Mig veterligen kan man ha ischias eller falsk ischias i endast en del av benet och inte alltid strålande från ryggen och ner. Själv kan jag få kraftig värk i tex vaden eller låret (ofta vandrar den uppåt/neråt efter ett par timmar) om jag blir hård i magen (!?). Något som började under första graviditeten.
Hur som helst ska du absolut kontakta sjukvården för det, precis som Jelin skriver. Bättre en gång för mycket än en gång för lite.
Risgrynet: kalicum brist kan det oxså vara, tål inte laktos
Det känns inte riktigt som kramp, utan bara ont/ömmt...
ja, det kan vara mycket...
Eller så är det någon muskel/nerv inklämd...
MiniLou: För min del var det ingen fara, var till läkaren dagen efter typ
skrev 2008-10-03 18:57:37 följande: