• Dovey

    Hur bevarar man löv???

    Hej, jag har plockat löv till min sons dop om 1 månad, hur behandlar jag dem för att de ska hålla och vara fina då???

    Vore ju kanon att utnyttja våra vackra höstlöv istället för att köpa dyr dekoration.

    KRAM Sara

  • Svar på tråden Hur bevarar man löv???
  • Cocarola

    Pressa och lacka med klart hobbylack. Lacka gärna både fram- och baksida, helst ett par gånger för att göra dem tjockare. Då kan du spara dem och ta fram igen!

  • Aleksandra86

    Vi ska med ha löv som bordsdekoration på dopet till vår son.. dopet ska gå i höstens färger rött, orange och brunt. man kanske bara kan pressa dom i en bok, håller dom inte sig då? men hobbylack går ju också bra om man vill få dom glansiga.

  • Lucky

    Har även hört att man kan doppa dem i stearin så håller de sig fina och då blir de ju inte platta heller... kanske iofs är svårare, jag vet inte jag

  • awesome

    Om du vill bevara kvistar av rönn kan du behandla dem med glycerol. Glycerol gör bladen läderaktiga, hållbara och vackra till färgen. Glycerolbehandling passar också bra för blad och kvistar från andra växter. Glycerol får du från apoteket, det är ganska dyrt men du klarar dig oftast med 0,5 liter.
    Det här behöver du
    ? Glycerol
    ? Vatten
    ? Vackra kvistar av rönn med blad och rönnbär (eller blad och kvistar av andra växter)

    Så här gör du:
    1. Plocka vackra kvistar av rönn där bladen ännu är gröna. Ta bort dåliga blad eftersom de kan lossna efter eller under behandlingen.

    2. Blanda till glycerolblandningen. Glycerolen skall spädas ut med vatten i proportionerna 1 del glycerol och 2 delar vatten. Blanda glycerolen i kokande hett vatten. Låt sedan blandningen svalna.

    3. Klyv upp skaftet på kvistarna ca. 4-5 cm nerifrån. Ställ kvistarna att stå en timme i ett kärl med ca 10 cm hett vatten. Flytta sedan kvistarna att stå till den avsvalnade glycerolblandningen. Hur bra slutresultatet blir beror på hur snabbt kvistarna suger i sig av glycerolblandningen. Förändringen syns bäst på undersidan av bladen. När du märker att alla blad har dragit i sig av blandningen, oftast tar det ca. en vecka, kan du flytta bort kvistarna och sätta i nya kvistar. Låt inte kvistarna stå för länge i blandningen då kan bladen dra åt sig för mycket olja och bli kladdiga.

    4. Nu är kvistarna färdiga att användas som t.ex. prydnader. Glycerolbehandlade blad och kvistar blir vackra och glänsande och står sig oftast flera år utan att blekna eller vissna.

    Det blev långt men forhoppningsvis blir resultatet bra!

  • Cocarola

    Alexandra86: vill man inte ha dem glansiga utan mer naturliga kan man ta matt lack. Fukten i lacken gör att färgerna i löven kommer fram mer + att de blir mer hållbara.

Svar på tråden Hur bevarar man löv???