• wilhelm07

    barnsovsäck ist för åkpåse??

    Någon som har använt sig av en sovsäck ist för åkpåse i vagnen när barnen sover ute på vintern.

    Min son är förvisso inte mer än 15 mån men stor för sin ålder och han ska börja på dagus nu i november där de sover ute oavsett väder i sina egna vagnar,vilket jag tycker är super bra.
    Har funderat på det här med åkpåse....Ska man införskaffa i en sådan,eller kanske satsa på en sovsäck till barn istället??

    vad tycker ni,råd och tips mottages gärna=)

  • Svar på tråden barnsovsäck ist för åkpåse??
  • La Lola

    När åkpåsen inte räckte till så körde vi med en barnsovsäck från JYSK.
    Funkade skitbra!


    //3 år tog det - jag ska bli mamma igen
  • wilhelm07

    Mm...funderar på att införskaffa en sådan ist för att köpa en åkpåse till.
    Den vi hade när W var liten har han vuxit ur.

    En liten undran till bara...Där är ju inga hål till selen i en sovsäck??Eller du spände inte fast honom då??

  • La Lola
    wilhelm07 skrev 2008-10-15 14:18:41 följande:
    Mm...funderar på att införskaffa en sådan ist för att köpa en åkpåse till.Den vi hade när W var liten har han vuxit ur.En liten undran till bara...Där är ju inga hål till selen i en sovsäck??Eller du spände inte fast honom då??
    Jag har aldrig spänt fast min dotter.
    Men finns det inga hål så löser man ju det enkelt genom att köpa en lös sele som man knäpper fast i vagnen.
    //3 år tog det - jag ska bli mamma igen
  • Gurkburken

    Det finns barnsovsäckar med hål för sele (eller rättare sagt så är de förberedda för att man skall kunna göra hål för sele).
    www.uteungar.se har några varianter.

Svar på tråden barnsovsäck ist för åkpåse??