• Anonym (Undrande)

    Ingen pms och annorlunda mens p.g.a b-vitamin?

    Jag har alltid haft p.m.s i form av ömma bröst och dåligt humör och de senaste åren har mensen alltid börjat med spottings nån dag och liksom kommit smygande. Inte nu de senaste två månaderna dock-inga ömma bröst alls,mått helt som vanligt innan BIM och så har mensen bara kommit på studs med rikligt flöde och mensvärk på en gång. Kan det beor på att jag sen i somras äter b-vitaminkomplex? Jag åt Pyridoxin mot min pms för många,många år sen och kommer ihåg att brösten inte ömmade då och mensen kom på en gång precis som den gjort nu,men jag äter ju inte rent b-vitamin6 nu utan flera olika. Finns de andra som upplevt samma sak,d.v.s att man både mår annorlunda innan mensen och sen att mensen beter sig annorlunda?
    Tacksam för alla era erfarenheter av b-vitaminer och dess påverkan på kroppen!

  • Svar på tråden Ingen pms och annorlunda mens p.g.a b-vitamin?
  • Anonym (Undrande)

    Ingen som ätit Pyridoxin mot pms och fått annorlunda mens!?

  • Anonym

    Funkar inte på mig tyvärr, har testat, men det sägs att B6 vitamin ska hjälpa mot bl.a. vätskeansamling. Bara att gratulera alltså Själv har jag tyckt att jättenattljusolja hjälpt, men det är väldigt dyrt.

  • Anonym (Undrande)

    Ja,jag klagar inte för det var skönt att slippa pms:en helt,det är bara så konstigt med så totalt annorlunda mens nu och eftersom jag ska göra min tredje IVF nu hoppas jag kroppen inte hittat på nåt knas. Jättenattljusolja får man nog inte ta om man ska göra IVF och som du säger-alla såna preparat är ju ändå svinaktigt dyra! Tack för ditt svar i alla fall!

    Någon fler?

Svar på tråden Ingen pms och annorlunda mens p.g.a b-vitamin?