Piroger, fyllning med köttfärs, nån som har ett recept?
Ska laga piroger, har varit sugen hela veckan men jag hittar inget recept, nån som har o vill dela med sig?
Ska laga piroger, har varit sugen hela veckan men jag hittar inget recept, nån som har o vill dela med sig?
finns det ingen?
Åh vart sugen med dumma dig
googlade o hittade recept, på recepten.se. lät jättegott
Tack Det blir i morgon, lovat barnen pannkaka idag haha (ångrar mig dock själv
)
tycker du om arabiska pisroger??
har ett recept, ska leta fram det....super gott!
Ingredienser:
3dl mjöl
50g smör eller margarin
1 tsk bakpulver
1-2 dl mjölk
Fyllningen
400g köttfärs
1 stor gul lök
1 burk krossade tomater
2 klyftor vitlök
2 morötter
salt
2 tsk pepper
kummin
curry
coriander
(persilja i blir också gott och även lite granatäpplesirap!)
Så här gör du:
1.Börja med degen. Blanda mjöl, bakpulver, salt och socker i en stor bunke. Smält smöret och blanda det med mjölken. Arbeta massan till en deg som delas till 30-35 delar
2. Finhacka löken och fräs köttfärsen i smöret. Blanda i tomater och pressa vitlöksklyftorna. Riv morötterna och blanda med köttfärsen.
3. Krydda efter behag med salt och de andra kryddorna.
4. Fyll därefter varje degplatta med 1 msk av köttfärsfyllningen.
5. Lägg pirogerna på en smörad plåt och pensla med uppvispat ägg. (vi penslar med olja för att slippa äggsmaken)
6. Grädda i ugnen på 200 i 15 minuter eller tills de blir gyllenbruna. Smaklig måltid!
vill tillägga att när jag gör degen följer jag ej det receptet,
brukar ha i en jäst,lite olja, lite socker och lite salt, vatten och mjöl.
man kan även lägga i yoghurt naturell i och det blir mumsigt!
Jag brukar göra polska piroger. Jag gör en pastadeg då de ska kokas och inte tillagas i ugn. Fyller dem vanligtvis med köttfärs, surkål och lök (även svamp ibland). Hysteriskt gott!!!!
Tack för era svar. Jag gjorde piroger med köttfärs, massa lök, vitlök, chilisås, krossade tomater o lite salt o peppar, sen hade jag smördeg. Det var supergott med en sallad o lite dressing, mums. Tyvärr blev min mage inte så lycklig o då är det tur att det finns Gaviscon.