• mikangelica

    bästa bilbarnstolen???

    hej!!
    tänkte bara fråga vad ni använder för bilbarnstol till era små???
    FINNS JU SÅÅÅ MÅNGA ATT VÄLJA MELLAN!!!
    vår dotter är snart 7 månader så det börjar bli dags för oss att köpa en nu men man blir ju alldeles förvirrad av att läsa om alla olika modeller!=P
    vet ni nån undersökning eller nåt där man kan se vilken som är mest populär/bäst/säkrast???
    man vill ju hitta den bästa liksom=)
    har tittat mycket på britax multi-tech tex, verkar ju smart men är den säker?

  • Svar på tråden bästa bilbarnstolen???
  • Jiie

    Vår son är 10 mån snart o i somras köpte vi ny. Då köpte vi en Acta Cosmic XTP och den är vi nöjda med.
    Fråga vilken som är bäst är att fråga "vilken glass är godast"...hehe

  • Frontline

    Skulle väl tro att dom alla barnstolarna är säkra , vem skulle tillverka en som vore farlig för ett barn...

    Men vi har en Acta Graco duoflex och tycker den är bra och gör säkert sitt jobb ifall det behövs...

  • laref

    är också i köpartagen, vet inte heller vilken stol vi ska köpa. tycker att acta graco verkar så otymplig sen är det det att den bara är godkänd bakåtvänd i baksätet till 18 kg, vi vill ha till 25kg, har med tittat på multitechen, har funderat på britax iallafall, brio finns ju med

  • Tablo
    Svar på #3
    Vi är jättenöjda med en IziKid från norska BeSafe. 0-18 kilo. Barnet kommer högt upp och har bra utsikt. Det gör bilåkandet lite roligare.
  • måntroll

    har precis bytt till maxi cosi, är supernöjd,, dottern älskar den,,bytte när hon va 6 månader,,  och det är så lätt att ändra till sovläge på den när man kör,, finns 4 olika lägen

  • mikangelica

    va mycket bra svar.
    ja nä det är nog inte lätt att säga vilken som är bäst=/
    visst är nog alla säkra men det kommer ju så mycket nya finesser hela tiden så man vill ju inte lägga massa pengar på en från förra året kanske om det finns en ny bättre om ni förstår.
    ja har kollat på dom där från acta också..det är väl egentligen mellan dom och briaxen det står. vet inte,har kollat brio också men fastnade inte riktigt för nån där??
    ni som har köpt redan, vart köpte ni era och till ungefär vilket pris??

  • Frontline

    Jag köpte min Akta Graco duoflex xtp på en leksaksaffär i Vimmerby
    och jag fick ge 2500:- för den...

    Akta Duoflex xtp
    Den här stolen har låg vikt och är därför lätt att handskas med. Monteringen innehåller dock många steg och kräver noggrann läsning av bruksanvisningen. Lutningen kan varieras med en bygel undertill, men stolen måste lossas först. Detta krävs även för att justera axelbanden i höjd. Sittkomforten är god även för 3,5-åringen och det är lätt att sätta i och lyfta ur barnet. Selens lås mellan barnets ben har lång rem och åker lätt in under barnet. När man väl hittat remmen är den lätt att knäppa fast. Benutrymmet för barnet är bra. Bakåt- och framåtvänd placering.

  • thecarseatlady

    När vi köpte bilstol till minstingen var det viktigt för oss att den gick att använda till 25kg bakåtvänd. Inte bara 18kg som vissa stolar har som gräns, för vi har ganska stora och långa barn. Eftersom det ändå inte är säkert att använda en kombistol framåtvänd sen när barnet inte ryms att åka bakåtvänt längre, valde vi en som endast går att ha bakåtvänd i bilen. En sån stol är dessutom lite säkrare än en kombistol, för med den har de inte behövt göra några kompromisser i tillverkningen. Den stol som gav mest benutrymme åt vår son och samtidigt var så hög som möjligt i ryggen var en Britax Hi-Way. Den har vi nu haft i över ett år och har ännu inga negativa åsikter om. Den sitter som berget när den är fastspänd och sonen både sitter och sover bekvämt i den. Rekommenderas varmt!

    (Ska bara tillägga att vi har haft en Akta stol som gick sönder av vanligt slitage då den bara var 5-6år gammal, så en till Akta stol var helt uteslutet för oss.)

  • Jiie

    Vår Acta Cosmic XTP kostade 1995 på Nids 4 kids.

  • mikangelica

    ok, ja britax verkar ha koll på vad dom sysslar med. men oj att actan gick sönder så liksom...inget man vill vara med om precis!!!=/

  • Zsarah

    Har du köpt stol? annars så ska du kolla så den går att ha till 25kg bakåtvänd på samtliga platser i bilen. Helst inte en kombistol som måste kompromissa på säkerheten så att den ska gå att ha både fram och bakåtvänd. Kolla så stolen har en hög rygg och en kortare sittyta så barnet får bra med plats för benen:) lycka till:)

  • mikangelica

    zsarah:
    hej ja vi har köpt stol nu..blev en britax high-way. är ju uppbyggd ungefär som du rekomenderar =) hög rygg och kort sittyta..kände också att det va bättre att ta en som man inte vända, så det inte finns nån risk att man gör det för tidigt. känner oss jätte nöjda med den =)
    tack för råden iaf =)

  • mikangelica

    oj Hi-Way kanske det stavas =P

Svar på tråden bästa bilbarnstolen???