Majsan70 skrev 2008-10-17 22:05:35 följande:
Oj, jag har aldrig hört talas om det hela. Orkar du berätta mer?
Det hade inte jag heller innan jag sökte för den. Skitjobbigt är det !
Det är alltså en körtel som sitter på svansen ganska högt upp som oftast äldre hundar kan få problem med. Min hund är 10 år och har dettta skitproblem. Det är som en krater på svansen som är inflammerad. Man har först gett honom ett penicillin och det fick han 2 kurer av. Sedan bytter jag veterinär till djursjukhuset som genast tog prover på sårvätskan. Då fick han rätt medicin. Phu tänkte jag ! Men nej nej det ville inte läka så han fick byta till nu sort och av den är vi inne på 4-5 kuren nu. Har även fått något medel som jag ska pensla på. Han verkar inte ha ont men det ser inte kul ut. Och hur kul är det för han att gå med tratt. Han har haft den nu i 6 månader !!!!
Veterinären har pratat om att gå in och skära bort körteln, men det är svårt då det finns så lite hud på svansen att ta av. Jag har föreslagit att kupera svansen. Jag tänker så här att om de skär i svansen och det ändå inte läker då blir det ju att kupera honom. Då tycker jag man kan spara honom det lidandet med 2 operationer och ta svansen direkt !
Man kan som jag fattar det kastrera honom men det är ändå inte säkert att det blir bra, då blir det i så fall till slut 3 ingrepp och det är inte jag intresserad av.
Kompis som han heter är som sagt 10 år men ser ut som 10 månader och är hur pigg och glad som helst. Jag vill ju gärna slippa ta bort honom på grund av detta. Veterinären tycker det är en onödig tanke men jag tycker så synd om hunden.
Ska på återbesök om en vecka och då kommer jag kräva att dom gör något mera för nu måste detta få ett slut.