• Josefin

    När ska man boka tid hos barnmorska?

    Hej!

    Jag är i v 8+1 och undrar när jag borde ringa och boka tid hos nån(vet inte ens hos vem).Det var en kompis som berättade att man inte få boka tid förrän man är i v 12.Jag hade missfall i veska 7 för ett halvt år,så jag vill inte boka tid förrän man vet säkert...Men samtidigt vill ju jag få lite bekräftelse att det finns någon i min mage...att testet verkligen stämde!!!

    Ge mig lite råd!!!

    Tack

  • Svar på tråden När ska man boka tid hos barnmorska?
  • vackrajag

    Hej Josefin.Jag ringde direkt till min mödrarvårds mottagning direkt när jag gjort testet hemma.Fick tid i v 10 hos henne.
    De tog blodprover,vägde mig och kollade blodtrycket.Pratade lite om vad som sker under graviditeten,alltså hur kontakten med barnmorskan är.hon gjorde ett grav-test men det var bara för att jag bad henne att göra det.På mig gjorde de ingen gynundersökning.Det varierar från ställe till ställe.Ring och prata med dem istället så vet du vad som skall ske.Lycka till med din graviditet. Kram Sanne

Svar på tråden När ska man boka tid hos barnmorska?