• Pamela G

    högt hb värde,farligt?

    när jag var på efterkontrollen förra veckan så var mitt blodvärde 157. barnmorskan sa att en "normal" skall max ha 150.
    vad är det som är farlogt med att ha för högt?
    nån som har erfarenhet från detta och kanske vill komma med nåt råd eller info om detta.
    skall tilläga oxå att både min mor och syster har högt om det nu gör nåt...

  • Svar på tråden högt hb värde,farligt?
  • Pallas

    "F.ö. varierar det vad som skall räknas som "dåliga" järnvärden beroende på att man har olika genetiska förutsättningar; vissa släkter har högt "grund-Hb", och dåliga värden för en sådan individ kan m.a.o. vara lika höga om "normalvärden" för en individ med andra anlag. Det kan alltså var en fördel att ha kollat sitt Hb ett par gånger (dock med rätt långa mellanrum, se Sverkers inlägg) för att kunna avgöra om man har bra eller dåliga värden efter sina förutsättningar."
    www.kolozzeum.com/kolozzeum/printthread.php

    "?Blod är tjockare än vatten ? om utredning av högt hemo-globinvärde.?
    Moderator: Jan Samuelsson, Stockholm. Deltagare: Gunnar Birgegård, Jan Palmblad och Jan Westin.

    Högt hemoglobin (Hb) är en mycket vanlig frågeställning i primärvården, och en vanlig orsak till remiss till specialistmottagning. De allra flesta människor med högt Hb har pseudopolycytemi och skall, efter en adekvat utredning, ej behandlas för sitt höga Hb.

    Dessa människor kan också slippa mångåriga kontroller av Hb om korrekt utredning gjorts. Samtidigt finns i gruppen av personer med högt Hb människor med polycytemia vera (PCV), där snabbt insatt korrekt behandling är nödvändig för att undvika bestående handikapp. Erfarenheten är dock att utredning varierar mycket från region till region, och denna mångfald är ej till nytta för patienten eller sjukvården."
    www.medfak.uu.se/vp/2005vt/vp0905.htm

    Det verkar som att högt Hb kan tyda på sjukdom, dvs något som gör att man har för många röda blodkroppar. Dock verkar de värdena ligga på sisådär 180.

  • Bellas mamma

    Hej! Vet bara att jag alltid har haft högt HB, runt 150. Har aldrig hört att det ska vara skadligt...

  • Snutten

    Hej!

    Jag är sjuksköterska och vad jag vet så är det som Pallas skrev tidigare så att det kan tyda på sjukdom men då rör det sig om värden på upp mot 180. Annars kan ett högt Hb bero på att man inte har druckit tillräckligt och är lite uttorkad. 157 är absolut inte farligt på något vis. Det är ju dock aldrig fel att lämna blod och på så sätt tappa ut lite.

  • Erik

    Jag hade Hb värde 158 på inskrivningen och dom sa att det var jättebra, på högre sidan förstås. Har hört att allt mellan 110-160 är normalt. Men drick mycket! Mitt höga HB-värde berodde delvis på att jag inte hade druckit tillräckligt. Nu är mitt Hb-värde runt 145.

Svar på tråden högt hb värde,farligt?