Han vill inte duscha, hur hade ni gjort?
Jag har fått i uppgift att hitta en lösning på följande situation:
Edvin har inte duschat på tre veckor. Han sitter i sin egen värld då han har hörlurar på sig och lyssnar på P2. När man kommer in till honom slås man av lukten av urin, svett och skit. Han kissar lite hur han vill i sitt rum och spottar snus hej vilt, och då personalen frågar om de ska duscha kommer en sunsloska mot denne.
Edvin har tidigare levt ett liv då han varit mån om sitt yttre. Men gär motsattsen nu. Han ska ha besök imorgon och personalen vill att han åt minstånne tar på sig en ren skjorta. Eftersom att han luktar skit störs de övriga boende utav det då han kommer ut till middagarna.
Hur hade ni gjort i denna situationen?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-20 15:09
Kan lägga till att han bor på äldreboende och är inte utveckligsstörd och inte psykiskt sjuk. Det framkommer inte vad han har för sjukdom, bara att han ska till sjukhuset för ett bråck "om en vecka". Det står att han var mån om sitt "innan han blev sjuk", men som sagt inte vad det är för sjukdom.