JCA skrev 2008-10-22 13:09:59 följande:
Någon som har erfarenheter av att handla från elgiganten?Funderar ju på en tvättmaskin därifrån och jag tyckte den verkade bra (fast jag vet egentligen inget om det). Men nu sa min man att han inte vill köpa från elgiganten eftersom dom har så dålig service om nåt går sönder och att sakerna ofta går sönder därifrån, enligt ett rykte han hörde.Vad är era erfarenheter???
min syster har jobbar där och har även jobbat på expert. expert och många andra får provesion på det dom säljer och försöker sälja mest i arbetsgruppen. dom kan även få belöningar om dom sålt mest. det är en stor tävling. men på elgiganter får hon ingen provesion så jag skulle tro att dom är ärligare vad det gäller varorna. sen vet jag inte hur elgiganter gör där ni bor vad det gäller provesion.
sen en sak när det gäller att lämna in trasiga saker så har jag hört många gånger av min syster att en del försöker lämna in på garantin när det är bevisat deras eget fel. tex vattenskadad telefon och liknande