Måste jag ha skorpmjöl i mina köttbullar??
Ska just ställa mig & laga till goda köttbullar & upptäcker att jag saknar skorpmjöl!!
Smular dom i sönder om jag gör dom utan??
Ska just ställa mig & laga till goda köttbullar & upptäcker att jag saknar skorpmjöl!!
Smular dom i sönder om jag gör dom utan??
Nej, jag brukar aldrig ha ströbröd i mina köttbullar. Blir ingen skillnad i koncistens, bara i mängd.
Gör som med Wallenbergare! Mer ägg och grädde :)
man kan ha en kokt potatis eller havregryn istället.
Nejdå.. släng i ett extra ägg.. jag använder inte mjöl.. fast det är lättar att göra pannbiff då de köttbullarna delar sig lätt..
Potatismjöl går utmärkt att använda...
Är det inte samma sak?
Har du skorpor hemma? Annars rosta en macka och smula ner. Det går att göra utan, det är mest för att de inte ska bli så hårda. Blir ju mer som hamburgare utan skorpmjöl och mjölk. Man kan ha kokt potatis också, men det krävs ju lite förberedelser då.
Det går bra utan skorpmjöl. Ägget binder ihop smeten. skorpmjölet är för att göra bullarna lite porösare.Om du vill kan du mosa kall kokt potatis i eller ta lite havregryn med lite vatten eller mjölk. En del tar sesamfrön i smeten. Men som sagt det går bra med färsen och ett ägg. Tror det finns tusen varianter på köttbullssmet.
nu har du ju redan gjort dina köttbullar, men till en annan gång kan jag tipsa om en vanlig fralla.. inte rostad, utan färsk, ta bort kanter, smula den lite och lägg i mjölk.. sen när den grötat till sej, så har du i alla övriga ingr.
det blir saftiga köttbullar då... havregryn brukar jag åxå blanda i, och samma sak där, låt dom ligga i mjölken och svälla... (jag använder aldrig ströbröd)