Danne123 skrev 2008-10-30 19:12:08 följande:
Det står ganska mycket nyttigt i trafikförordningen och givetvis finns det regler för gående också. Om du kollar länken i mitt första inlägg och tittar på:"7 kap. Bestämmelser för gående på väg4 § Gående som skall gå ut på ett övergångsställe skall ta hänsyn till avståndet till och hastigheten hos de fordon som närmar sig övergångsstället. Utanför ett övergångsställe får gående korsa vägen endast om det kan ske utan fara eller olägenhet för trafiken."Är ni intresserade att läsa lite mer om detta så är här ett fall där en person blivit påkörd på ett obevakat övergångsställe.
lagen.nu/dom/nja/1996s590Detta är intressant för mig eftersom min fråga tillkom efter en dispyt med en person som jag höll på att köra på vid ett övergångsställe.
Vad tror ni om detta: jag körde in mot en rondell vid 19.00 tiden på kvällen, det var mörkt och lite dimmigt. Precis vid rondellen är det en del ljus men det är inga byggnader i närheten så det är ganska mörkt fem - tio meter från rondellen. Mot övergångsstället är det gräs, ganska högt men inte så högt att jag inte skulle sett personer som kom. Dessutom hade jag precis korsat en järnvägsövergång. Det är en gångväg parallelt med järnvägsspåret.
Jag kör in i rondellen efter att kollat om det kom några bilar etc., jag såg inget och körde därför. Plötsligt ser jag en siluett precis vid passagerarfönstret på höger sida. Jag hör en duns och fattar att personen slagit på bilen.
Jag kör runt rondellen och ser personen springande (joggande, alltså) på samma väg. Jag tutar, stannar och han kommer över till min sida på vägen. Jag frågar vad han håller på med när det gäller att slå på bilen. Vi diskuterar och jag säger att jag faktiskt inte såg honom trots att han hade reflexväst, hade jag sett honom så hade jag naturligtvis stannat. Han å sin sida hävdar att jag borde sett honom och verkar tro att jag körde på rent djävulskap.
Jag fattar ju att han var nära bilen eftersom han faktiskt nådde att slå i rutan. När vi skildes hade vi lugnat ner oss lite men jag var chockad för att jag faktiskt inte sett honom och han var nog lite chockad över samma sak.
Jag vet inte om jag var oaktsam och borde ha sett honom eftersom jag inte vet hur fort han sprang. När jag tittade åt hållet han kom från så såg jag honom inte. Jag hade ingen aning om att han var där förrän jag såg honom i ögonvrån och hörde dunsen. Jag anser att han borde saktat ner och kollat att jag sett honom INNAN han sprang. Men jag vet faktiskt inte om jag har rätt i det.
Vad tror ni?