Finns särskilda badblöjor ( finns nog både på typ "babyaffärer" och välsorterade matbutiker) Men sedan finns det också särskilda badbyxor som håller (hyffsat) tätt. Ibland säljer badhusen, finns också på "babybutiker". Badhusen tror jag kräver att man har antingen eller på sina blöjbarn.
Tänk på att duscha ordentligt och tvätta hår osv. efteråt. Klor är ju inge bra att ha kvar på huden. Kansek smörja in lite också.
En annan sak att tänka på att de blir JÄTTETRÖTTA av den nya miljön och att vara i vattnet. Så 1/2-45 minuter räcker nog. Vi var iväg i måndags och badade, och vår 1åring var i i nästan 1 timme. Blev nog på gränsen till för länge...Han som normalt sover i ca 1 timme /dag, sov i tre timmar efteråt.
Vi badade i ett badhus som hade 3 bassänger, och använde "mellanpoolen". Vet ej om alla har mindre pooler, men de brukar ju vara lite varmare, och det är att rek. Och det är skönt att bottna själv, annars är det svårt att hålla barnet säkert.