• Fica

    Föräldrapenning vid inskolning?

    Sambon är hemma med vår dotter måndag och fredag, nu ska vi skola in henne på förskolan. Får han då ta ut föräldrapenning måndagar och fredag under inskolningen? Han får ju inte ut nån lön eftersom han är föräldraledig dessa dagar.

  • Svar på tråden Föräldrapenning vid inskolning?
  • smarties

    Ja, min handläggare på försäkringskassan sa åt mig att ta ut föräldrapenning eftersom jag faktiskt var med barnet. Så då gjorde jag det. Fick pengarna på en gång.

  • Fica

    Ok, då får han ta ut sina dagar.

  • susst6

    Självklart ska han ta föräldrapenning, han får ju ingen annan lön och man måste ju leva.

  • LIMHAMNS MAMMA

    hej jag jobbar på dagis och vet att man får föräldrapenning under inskolningen

  • Mentolist

    Så länge han befinner sig med barnet på förskolan får han ta FP, men för den tiden han är hemma har han inte rätt till föräldrapenning, även om han är sas "stand by". Undantaget är lägsta nivå-dagarna som han kan ta ut för heldag även om han under en del av den tiden inte befinner sig där barnet är.

  • Fica

    Så egentligen är man helt utan inkomst under inskolningen? Låter ju helt galet! Men vad är inte galet med FK?!

Svar på tråden Föräldrapenning vid inskolning?