• Anonym (fläcken)

    någon som haft guttat psoriasis??

    Börjar bli desperat..var hos läkaren den 14'e september pga att min hårbotten helt plötsligt var otroligt svidig och röd samt pannan. hade då även några små röda prickar på mage, ben och underarmar.

    fick kortisonlösning för hårbotten och rekommenderades att använda vanlig kortisonsalva till kroppen. detta var en tisdag och redan på fredagen kände jag att det blivit så pass mycket värre att jag gick till läkaren igen. han tittade knappt utan skrev bara ut starkare kortison.

    kom tillbaks åter igen till läkare ett några dagar senare då det även då bara blivit värre. det var då han, samt i samråd med en hudspecialist(per telefon)och hans chef sa att det nog var gutat psoriasis(tillfällig psoriasis man kan få efter halsfluss). fick en ÄNNU starkare kortisonkräm att använda till hela kroppen.han sa även att detta borde självläka efter 1-2 veckor även utan salva. har nu använt 4 av dessa stora tuber och på vissa ställen hade det helt gått bort. men så har det nu blommat upp ordentligt igen från att ha varit helt borta. blir tokig!

    jag var inne på stress som utlöser det men läkaren trodde då inte på det. tycker bara det känns lite skumt att det var helt borta och samma dag som min mamma dog så fick jag kanske 20-30 st nya stora ustlag bara sådär :/

    någon som vet något?

  • Svar på tråden någon som haft guttat psoriasis??
  • Anonym (fläcken)

    *puff*

  • Anonym

    Jag har psoriasis och jag har som du. I början för ca 1,5 år sedan så fick jag en fläck på benet som sedan blev till flera röda torra fläckar, det hjälpte inte att smörja in mig. Gick till familjeläkaren som skrev ut kortisonsalva som jag skulle smörja mig med varje kväll. Det blev bättre men när jag slutade helt efter att försiktigt ha trappat ner så blev det värre. Fick remiss till hudkliniken som konstaterade psoriasis och jag fick där kortisonsalva, hudkräm (canoderm) + att jag fick gå och sola 3ggr i veckan.
    Jag är torr och kliar i hårbotten men inte så att jag måste ha salva där. Däremot så har jag mitt mest på rygg och ben.
    Jag har slutat med kortisonet för det kan bli vita fläckar av det som inte går bort. Mitt blir värre av stress och fet mat, om jag är sjuk osv.
    på hudkliniken så tog de även halsprov för att utesluta streptokocker och det hade jag inte. Min psoriasis blommade upp ett halvår efter att jag hade fått min bebis då jag var helt slut av dålig sömn osv.

  • Anonym (Jag)

    Anonym (fläcken) skrev 2008-11-05 11:51:47 följande:


    *puff*
    Jag har psoriasis ligger latent ikroppen.
    Min pappa hade det. Jag fick det efter en ifektion i en tand.
    Nu är det 2år sedan jag fick diagnos. Har även gått på Puvasolning, typ 5 s i ett solarium, men det hjälper måttligt.Jag har salovr davnex o elocon..samt hudlotion..
    Håret går upp oner ibland..har acytylcyra vaseline till håret som ska ligga iövernatten, sedan fjällar det av på morgonen,
    o sedan vanligt hårtvätt.
    Visst det blir värre efterinfektoner, samt röda frukter o grönsaker, samt depressoner. Om inte dina krämer hjälper får du nog ta Puva solning. Man ska gå massor för effekt.
  • Anonym (fläcken)

    upplever ni det väldigt jobbigt att leva med? jag tycker det känns hemskt det här då jag aldrig har haft problem med huden innan.

    sola är jag väldigt rädd för. har hudcancer i släkten(farfar dog i det, pappa har godartad). men kanske inte är samma typ av strålning?

    ska ringa läkaren imorgon igen och så får han skicka mig vidare till specialisten.

  • Anonym

    Anonym (fläcken) skrev 2008-11-05 12:14:02 följande:


    upplever ni det väldigt jobbigt att leva med? jag tycker det känns hemskt det här då jag aldrig har haft problem med huden innan. sola är jag väldigt rädd för. har hudcancer i släkten(farfar dog i det, pappa har godartad). men kanske inte är samma typ av strålning?ska ringa läkaren imorgon igen och så får han skicka mig vidare till specialisten.
    Det finns ju alltid en ökad risk för hudcancer i samband med solning men det är ju därför bra att du går hos hudspecialisten som har koll på dina fläckar och märken.

    I början blev jag riktigt deppad när jag fick domen att det var psoriasis. Ingen i min närmaste släkt har det föruom min pappas syster och så fick jag det
    Jag är ju också lite fåfäng men som tur är så blir det nästan helt bra på sommaren och jag har inget i ansiktet, hals eller armar.
  • Anonym (fläcken)
    Anonym skrev 2008-11-05 12:18:06 följande:
    Anonym (fläcken) skrev 2008-11-05 12:14:02 följande:
    Det finns ju alltid en ökad risk för hudcancer i samband med solning men det är ju därför bra att du går hos hudspecialisten som har koll på dina fläckar och märken.I början blev jag riktigt deppad när jag fick domen att det var psoriasis. Ingen i min närmaste släkt har det föruom min pappas syster och så fick jag det Jag är ju också lite fåfäng men som tur är så blir det nästan helt bra på sommaren och jag har inget i ansiktet, hals eller armar.
    ja det är ju sant. dom har nog koll på sånt.

    ja visst är man lite fåfäng. jag var också lite nervös att andra tycker det ser äckligt ut osv. men går det inte över så får jag väl lära mig leva med det.
  • Anonym

    Anonym (fläcken) skrev 2008-11-05 12:20:24 följande:


    ja det är ju sant. dom har nog koll på sånt.ja visst är man lite fåfäng. jag var också lite nervös att andra tycker det ser äckligt ut osv. men går det inte över så får jag väl lära mig leva med det.
    Ja tyvärr finns det inte mycker mer än det att göra. MEN psoriasis kan även den gå i skov och vara bra emellanåt, så det kan ju vara nu en period i ditt liv som det är värre.
  • Anonym (fläcken)

    ja värre än vad det varit kan det nog knappast bli(hoppas jag). Har alltså haft fläckar över precis hela kroppen. från stortån och upp till hårbotten. ansiktet är inte fläckigt men rött och torrt som tusan. känns som hela huden är påverkat av något.

  • NorasMamma

    Hej TS!
    Jag har haft psoriasis sen barnsben. Var väl runt åtta år när jag fick diagnosen. Är 24 nu. Har haft väldigt jobbigt i framförallt tonåren med psoriasisen. Mådde psykiskt dåligt och hade mycket utslag på hela kroppen och i ansiktet. Har testat precis allt. Kortison har jag slutat helt med, pga av alla de biverkningarna kortison har - för mig är det sol och bad som gäller (att vara gravid har även det varit effektivt ) Mina utslag blev bättre efter min första graviditet när jag var 22 och sen dess har jag inte så stora besvär. Har en del på knän och armbågar, i huvudbotten och (det jobbigaste av allt) öronen. Vintrarna har jag lite mer än på sommrarna. Nu använder jag inga mediciner eller salvor alls, utan smörjer mig bara med parfymfria fuktighetsgivande.
    Man lär sig leva med sin psoriasis. Jag tycker själv inte det är så jobbigt längre, men det var hemskt i skolåldern när man inte kunde ha kortärmat för att man skämdes.
    Sen en annan grej, det här med att folk skulle tycka det är äckligt. Känner igen tanken - har tänkt den en miljard ggr. Men faktum är att det mest sitter i ditt egna huvud Du tänker på det mer än de människorna du möter - det lovar jag dig!

Svar på tråden någon som haft guttat psoriasis??