turkiet-mat
Vad äter man i Turkiet vet att det är mycket kebab och lamm och sånt,men om man inte riktigt gillar det vad äter man då?
Vad äter man i Turkiet vet att det är mycket kebab och lamm och sånt,men om man inte riktigt gillar det vad äter man då?
beror väldigt på vart i tukriet du åker,de flesta turistorter har ju "vanlig" mat
asså mat som vi äter i europa,
pasta,pizza,fisk etc=)
Det finns INGET gris nånstans...
Annars kan du beställa allt från kött, fisk, fågel osv osv och ALLT (läs allt du bara kan tänka dig utom soppa, pasta o pizza) serveras med en luten bakad potatis, lite pommes, lite coscos och lite ris.
+ att man alltid få en stor brödbit med massa såser till som förätt.
Välj restaurang efter utseende-alla servera samma käk. Helt OK men inget överflödigt gott
Finns hur mycket goda fiskrätter som helst i Turkiet! Grillad fisk i långa rader... Och så äter man Meze - dvs en massa smårätter som är allt mellan himmel och jord men rackarns gott.
Miss magica- var i turkiet i början av juni och de flesta restauranger hade nu även fläskkött, de äter det inte själva men lagar det till turisterna.
Flisan- det finns allt möjligt, samma som här hemma!
I turistorterna har de samma mat som på alla turistorter i världens hörn, dvs pizza, pasta, hamburgare, olika kötträtter, fisk - u name it! Fläskkött finns ofta också. Jag rekommenderar mindre, turkiska restauranger med turkisk mat dock.. Som Väntar o längtar skriver.. Meze. Mmmmm bara att välja & vraka. Goda grytor. De är ofta jätteduktiga på lamm, så det tycker jag man ska passa på att äta. Smakar inte kofta som tyvärr ofta här hemma. På nattkröken ersätts tunnbrödsrullen med soppa... Kebab finns i massa olika varianter. Se bara till att det är ett välbesökt ställe så ska det inte vara ngn fara för köttet.