• Anonym (?????)

    Albansk man

    Jag har en fråga ang min man som e från albanien.
    Vi är gifta och han har skickat in ansökan om uppehållstillstånd.
    Har han rätt att vänta i sverige tills han får svar ???

  • Svar på tråden Albansk man
  • Anonym (?????)

    han har iofs greencard i grekland sedan 6 år

  • Anonym

    tror det, men det kan ni kanske kolla upp. flera som bott här medan de väntat på uppehållstillstånd, men vet ej hur det är från kommun till kommun hur man gör.

  • Chrille 84

    Nu vill inte jag vara den negativa i tråden men...

    Ni kan råka ut för att han måste åka till Albanien och ansöka därifrån. stod i tidningen här om veckan om en mor till en 8 månaders "bäbis" som skulle bli utskickad ur landet för att ansöka "uteifrån".

    Men personligen ser jag inga problem med det. Så länge han sköter sig (söker jobb/arbetar, betalar skatt osv...).

    Lycka till!

  • Anonym (?????)

    hur går d till med jobb för honom? han får inte skriva in sig på ams eftersom han inte har 4 sista siffror i sitt personnummer. soc får han inget från .och medans han e här måste han ju göra nåt :(

  • LoveSharPei

    Anonym (?????) skrev 2008-11-06 17:58:24 följande:


    hur går d till med jobb för honom? han får inte skriva in sig på ams eftersom han inte har 4 sista siffror i sitt personnummer. soc får han inget från .och medans han e här måste han ju göra nåt :(
    Spännande att din man är från Albanien, själv har jag en man från Kosovo. Om du undrar något får du gärna skriva privat till mig. Lycka till med allt!

    Jag vet tyvärr inte så mycket om det där med uppehållstillstånd och sånt eftersom min man är svenskmedborgare.
Svar på tråden Albansk man