Pärongrädde och after eight fluff hur göra?
...och blir det gott att ha tillsammans på en tårta?
Tack för svar.
...och blir det gott att ha tillsammans på en tårta?
Tack för svar.
Ja det bli gott!
Fluff är i regel 3 dl grädde och 180 g choklad. Smält chokladen i grädde, låt inte koka. Kyl minst 6 timmar och vispa sedan.
Pärongrädde: Koncerverade päron, päronesens och vispad grädde.
Lånat från denna tråden:
www.familjeliv.se/Forum-5-72/m32267045.html
Päronmousse
ca 500 g konserverade päron
3dl grädde
3 msk socker
1,5 tsk vaniljsocker
2 tsk gelatinpulver/4 blad gelatin (Kan dock vara idé att ta nåt blad till för det blev lite löst)
Päronessens
Grön färg
Vispa grädden med socker och vaniljsocker. Mixa päronen till en slät gegga. Smält gelatinet med ett par-tre matskedar av pärongeggan. Tillsätt några droppar (jag hade kanske 9-10 droppar) essens i den kalla pärongeggan och häll sedan tillbaka den del med gelatin. Häll i hela geggan i grädden tillsammans med så mycket färg du vill ha och rör ihop moussen. Blir ganska söt, man kan säkert minska en del på sockret och/eller vaniljsockret om man inte vill ha den fullt så söt.
Man kan också blanda hackad konserverad päron med vispad grädde, men det blir lite "svag" päronsmak. Kanske bättre om man tillför lite päronessens.
Tackar!
Då ska jag ta och testa göra en sån tårta :)
Tack tack! Satt precis och funderade vad jag skulle ha för fyllning i min dotters 1-årstårta.
Tror ni det blir för mäktigt med chokladbottnar?