hörni utlänningar!
Vad saknar ni mest i matväg när ni bor i ert "nya" land? =)
Vad saknar ni mest i matväg när ni bor i ert "nya" land? =)
.. eller ja annat för den delen med.. vad som helst förutom kanske era föräldrar för det är ju förståeligt
heh.. skiv inget om det är inget. =P
Saknar egentligen inget speciellt eftersom mycket här är importerat från Sverige, Norge och Danmark. Fast jag kommer att få en riktig julskinka och julmust. Jag provade ett år att göra en egen julskinka från grunden. Det blev gott, men det smakade absolut inte som julskinka.
Innan Ikea kom saknade jag det mesta i matväg... men de senaste åren har jag kunnat frossa i det mesta, förutom kanske just julskinka!
Du vet att IKEA Säljer Julskinka, vet inte hur den smakar dock!
Inte Ikea här där jag bor... inte tidigare år och inte än, i alla fall!
*suck*
NÄR ska Ikea öppna i egypten??
Jag saknar semlor och kräftor
julmust
delicatobollar
fiskpinnar
Aaaah, julskinka,mmmm DET saknar jag i juletider. Julmust, GOD saltlakrits, Kick (lakritskolan), jast (degjast alltsa, har far man bara tag i knepig torrjast som inte alls blir bra nar man bakar bullar!).
Mandelmassa till goda semlor...
Daim
Smagodis - urvalet har ar vardelost! Tacka vet jag de 100tals sorter som finns hemma
Geisha choklad
Farskpotatis & bregott
plockgodis
allt annat jag vill ha gar att fa tag pa
Alla här verkar bo sålångt ifrån Sverige Själv bor jag i Norge men saknar ändå saker...
God ost t.ex och filmjölk...