• AlexandraLuleå

    Hur giftigt är skrivarfärg, och hur får man bort det från huden?

    Jag bytte patroner i våran färgskrivare för någon dag sedan, idag lyckades sonen på 14 mån ta sig in i datarummet och hade hittat en patron med blå färg i sopkorgen.

    han har färg på arma,ben,fötter och händer, och han har även färg på tungan, misstänker att den läckte på hans händer och att han sedan stoppat in dom i munnen. kan ju inte varit någon stor mängd han fick i sig, men man blir ju som altid orolig.

    och är det någon som vet hur man får bort färgen från huden? försökte med tvål/vatten, våtservetter och det hjälpte inget alls.

  • Svar på tråden Hur giftigt är skrivarfärg, och hur får man bort det från huden?
  • SanSin

    Ring 112 vid inträffade förgiftningstillbud och begär
    Giftinformation ? dygnet runt.

    Ring 08-331231 i mindre brådskande fall ? dygnet runt. Allmänna och förebyggande frågor om akuta förgiftningar besvaras på dagtid.
    Sjukvården har tillgång till speciella nummer.

    Källa: www.giftinformation.se/

  • AlexandraLuleå

    hittade infon på hemsidan, tack
    trodde ju inte att det var någon fara iom att han bara kunnat få i sig några droppar,men man är ju försiktig av sig

    Nu måste jag bara komma på hur jag ska få bort färgen från huden *hmm*

  • SanSin

    Det är svårare vill jag lova. Möjligvis med lacknafta, men det vill man ju inte gärna tvätta ett barn med

Svar på tråden Hur giftigt är skrivarfärg, och hur får man bort det från huden?